Zanim nadejdzie upał
Poznaj sposoby chłodzenia pomieszczeń
We współczesnych domach chłodzenie wnętrz latem nie jest już niczym niezwykłym. Dla wielu użytkowników jest równie ważne, jak ogrzewanie ich zimą.
Mimo że Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego, miesiące letnie są coraz gorętsze. Wnętrza domów, nawet dobrze zaizolowanych, szybko się nagrzewają przez modne, duże przeszklenia i często nie zapewniają wystarczającego wytchnienia od panujących na zewnątrz upałów. Trzeba je chłodzić, co zwykle wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej. Taka jest jednak cena komfortu.
Zanim wybierze się konkretne rozwiązanie, trzeba ustalić, czy ma ono zapewnić jedynie czasowe obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni, czy utrzymywać jego określone parametry przez kilka godzin lub całą dobę. Ważne jest także to, kiedy podejmuje się decyzję o zastosowaniu chłodzenia lub klimatyzowania wnętrz – na etapie planowania, podczas budowy czy przy okazji modernizacji domu. Te kwestie mają istotny wpływ na wybór optymalnego rozwiązania i koszty inwestycyjne.
Jest kilka sposobów skutecznego obniżania temperatury we wnętrzach. Można wykorzystać pompę ciepła i współpracującą z nią ...
W artykule znajdziesz:
- sposoby ograniczenia nagrzewania się budynków latem
- zasady chłodzenia z wykorzystaniem instalacji wentylacyjnej z rekuperacją
- chłodznenie pomieszczeń instalacją z pompą ciepła
- mozliwości i ogrzaniczenia klimatyzatorów przenosnych i stacjonarnych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych