Wykonanie instalacji
Elementy, które muszą być ukryte, należy zamontować na wczesnym etapie budowy, rekuperator – można nawet w gotowym domu.
W domach z wentylacją nawiewno-wywiewną powietrze jest transportowane kanałami wentylacyjnymi. Kanały nawiewne dostarczają świeże do pokoi, wywiewne usuwają zużyte z pozostałych pomieszczeń. Jedne i drugie „spotykają się” w centrali wentylacyjnej, gdzie następuje przekazanie energii cieplnej ze strumienia powietrza wywiewanego do strumienia nawiewanego.
Przebieg i przekroje kanałów mają wpływ na opory przepływu powietrza, dlatego lepiej nie zmieniać tego, co zostało przewidziane w projekcie, aby ostatecznie wydajność wentylacji nie okazała się mniejsza od zakładanej.
Instalację wentylacji mechanicznej, podobnie jak grzewczą, elektryczną czy sanitarną, należy układać w domu w stanie surowym zamkniętym. W budynku częściowo lub całkowicie wykończonym zakres prac i koszty instalacji będą wyższe.
Na czas po zakończeniu budowy można odłożyć co najwyżej montaż najdroższego elementu instalacji – centrali wentylacyjnej.
W artykule znajdziesz:
- zasady prowadzenia przewodów nawiewnych i wywiewnych w budynku
- wytyczne dotyczące lokalizacji centrali wentylacyjnej oraz czerpni i wyrzutni
- wskazówki odnośnie do zapewnienia właściwego przepływu powietrza wentylacyjnego
- zasady powykonawczej weryfikacji instalacji wentylacyjnej
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych