Własna mikroinstalacja fotowoltaiczna
To od kilku lat jedna z inwestycji najczęściej realizowanych przez właścicieli zarówno nowych, jak i termomodernizowanych domów. Oto podstawowe informacje, które mogą okazać się bardzo przydatne przed podjęciem takiego kroku.
Ogromne zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że rośnie też podaż paneli. Łatwo się pogubić wśród olbrzymiej oferty. Do wyboru są nie tylko różne rodzaje modułów fotowoltaicznych oraz niezbędny osprzęt (na przykład falowniki), lecz także sposób i forma zakupu oraz późniejszej obsługi mikroinstalacji.
W ciągu kilku ostatnich lat powstało kilkadziesiąt tysięcy podmiotów związanych z fotowoltaiką: firm sprzedających i montujących instalacje hurtowo lub detalicznie oraz hurtowni zajmujących się tylko sprzedażą paneli oraz osprzętu i akcesoriów niezbędnych do działania instalacji fotowoltaicznych. Od niedawna istnieje też możliwość zakupu mikroinstalacji wraz z wieloletnią umową na dystrybucję energii elektrycznej. Taką pozycję mają w swojej ofercie operatorzy systemów elektroenergetycznych, od których dotychczas kupowaliśmy tylko prąd. Pojawiły się również firmy, które zaczynają świadczyć takie same usługi, czyli oferują nie tylko zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, lecz także kompleksowe rozliczanie się za energię elektryczną, zarówno wyprodukowaną ...
W artykule znajdziesz:
- cechy różnych rodzajów paneli fotowoltaicznych
- nowy sposób roliczania w ramach umowy prosumenckiej
- wskazówki dotyczące zakupu mikroinstalacji fotowoltaicznej
- ofertę mikroinstalacji wybranych firm
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych