15 pytań o wentylację domu
W każdym domu musi być system wentylacji. Nieważne, czy będzie grawitacyjny, czy mechaniczny, ważne, żeby był skuteczny. Jak to osiągnąć?
1. Dlaczego trzeba zadbać o sprawną wentylację domu?
Wentylacja w domu jest potrzebna nie mniej niż ogrzewanie, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Do budynku trzeba w zaplanowany sposób dostarczać świeże powietrze zewnętrzne, zapewnić jego przepływ przez wszystkie pomieszczenia, a potem sprawnie usunąć je na zewnątrz.
Bez skutecznej wentylacji jakość powietrza w pomieszczeniach szybko się pogarsza. Spada zawartość tlenu, bo jest on zużywany do oddychania przez mieszkańców i do spalania paliw w urządzeniach grzewczych. Rośnie natomiast stężenie zanieczyszczeń, głównie za sprawą wilgoci powstającej podczas gotowania, prania lub kąpieli, produktów spalania oraz substancji chemicznych.
Przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach niekorzystnie oddziałuje na samopoczucie i zdrowie domowników. Zmusza ich do oddychania powietrzem o obniżonej zawartości tlenu. Naraża na działanie podwyższonego stężenia substancji chemicznych (gazów) emitowanych przez materiały budowlane i wykończeniowe oraz środki czystości. Takie warunki powodują zmęczenie i mogą wywołać reakcje alergiczne.
Niektóre zanieczyszczenia powietrza destrukcyjnie wpływają też na stan budynku i elementów jego wyposażenia (wilgoć) oraz jakość i bezpieczeństwo pracy gazowych kotłów, podgrzewaczy wody, kuchenek czy kominków (niedostatek tlenu).
Nadmierne wentylowanie także nie jest korzystne, choć nie tak bardzo jak niedostateczne. Zimą prowadzi do obniżenia wilgotności powietrza w mieszkaniach, czego negatywne skutki w postaci wysuszenia skóry i błon śluzowych, suchego kaszlu, nieżytów górnych dróg oddechowych są odczuwane przez mieszkańców.
Zwiększa też wydatki na utrzymanie domu, ponieważ w okresie grzewczym wymaga znacznych nakładów na podgrzewanie powietrza wentylacyjnego.
Zadanie polega więc na tym, by jak najlepiej dopasować wentylację do potrzeb użytkowników i sposobu, w jaki budynek jest eksploatowany.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie znaczenia skutecznej wentylacji
- najczęstsze błędy popełniane podczas budowy odpowiedzialne za problemy z wentylacją
- sposoby na usprawnienie wentylacji naturalnej
- zasady projektowania i wykonania wentylacji mechanicznej
- sposoby na ograniczenie odgłosów pracy instalacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych