Wentylacja z odzyskiem ciepła
Z czego się składa taki system?
Rekuperator
To niewielka centrala wentylacyjna z dwoma wentylatorami, wy - miennikiem ciepła i filtrami powietrza. Jej rolą jest wymuszanie przepływu powietrza w sieci przewodów, zatrzymywanie obecnych w nim zanieczyszczeń oraz przekazywanie ciepła z powietrza wywiewanego do nawiewanego
Przewody wentylacyjne
Służą do transportowania powietrza świeżego z zewnątrz do rekuperatora, a następnie do pomieszczeń oraz z pomieszczeń do rekuperatora i z niego poza budynek. Najtańsze są blaszane, ale coraz popularniejsze stają się te z tworzywa sztucznego – łatwiejsze do zamontowania.
Czerpnia
Chroni przed deszczem i śniegiem wlot do przewodu zasysającego powietrze do rekuperatora. Może być na elewacji albo nad dachem, lecz na zdjęciu widoczna jest czerpnia terenowa – stosowana wtedy, gdy w instalacji jest gruntowy wymiennik ciepła.
Wyrzutnia
Maskuje zakończenie przewodu, którym jest usuwane powietrze z domu. Należy ją usytuować z dala od czerpni i niezbyt blisko okien. Warto zadbać, żeby nie była przy tym bardzo oddalona od rekuperatora, bo im dłuższe przewody, tym więcej energii pochłania pokonanie oporów przepływu powietrza.
Anemostaty i kratki wentylacyjne
Służą do ukierunkowania strumienia powietrza nawiewanego i zamaskowania otworów, którymi powietrze jest zasysane do instalacji wentylacyjnej. Okrągłe anemostaty umożliwiają też wyregulowanie przepływów powietrza w jej poszczególnych odgałęzieniach.
Przepustnica
Widoczna na zdjęciu służy do zmieniania trasy, którą powietrze pokonuje przez instalację (przez gruntowy wymiennik ciepła albo z jego ominięciem). Są też przepustnice służące do dławienia przepływu powietrza w poszczególnych odgałęzieniach w celu wyregulowania instalacji.