Murator Instalacje Technologie stosowane w pompach ciepła

Technologie stosowane w pompach ciepła

Małgorzata Smuczyńska
Małgorzata Smuczyńska

Pompy ciepła to urządzenia coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Jakie rozwiązania są w nich stosowane i czemu służą?

Rosnące zainteresowanie pompami ciepła, a co za tym idzie, ich większa produkcja sprawiają, że stają się one coraz bardziej dostępne cenowo. Producenci stale też je udoskonalają, dążąc do tego, żeby ich eksploatacja była jak najtańsza, a montaż – jak najmniej kłopotliwy. Powstaje coraz więcej urządzeń przeznaczonych do starych budynków, w których instalacje grzewcze nie były wykonywane z myślą o zasilaniu ich pompami ciepła. Jest to szczególnie widoczne w segmencie pomp typu powietrze-woda. W ciągu ostatnich lat poprawiały się zarówno współczynnik ich efektywności, jak i graniczna dolna temperatura pracy, która z -10°C zwiększyła się do -25°C!

Współczesne pompy ciepła płynnie dostosowują pracę do zapotrzebowania na ciepło budynku i stanu sieci elektrycznej, współpracują z pozostałymi instalacjami grzewczymi, a ich systemy sterowania pozwalają na zmianę parametrów niemal z każdego miejsca na Ziemi.

Najnowocześniejsze modele cechują prostota instalacji ...

Technologie stosowane w pompach ciepła

Z maksymalnego dopuszczalnego ciśnienia pary w obiegu chłodniczym pompy ciepła wynika ograniczenie temperatury, do jakiej może ona podgrzewać wodę

Fot. Piotr Mastalerz
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Dodatek specjalny do Muratora 3/2019
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł