Split lub monoblok
Dwie wersje pompy ciepła typu powietrze-woda. Co je łączy, co różni, którą wybrać?
Są zbudowane z tych samych elementów i pełnią tę samą funkcję w instalacji grzewczej/chłodniczej. Mają konkretne zalety, ale i ograniczenia. Wybór nie jest więc oczywisty.
Pompy ciepła powietrze-woda pobierają energię zakumulowaną w powietrzu i przekazują ją wodzie w instalacji centralnego ogrzewania i/lub podgrzewania wody użytkowej oraz – coraz powszechniej - także w instalacjach wykorzystywanych do chłodzenia pomieszczeń.
Powietrze jest bardzo dobrym nośnikiem ciepła, ale jego parametry szybko i istotnie się zmieniają, na co nie mamy wpływu. Jednak nawet wtedy, gdy ma ujemną temperaturę, jest w nim zakumulowana energia cieplna, którą można wykorzystać. Powietrze oddaje ją czynnikowi chłodniczemu krążącemu w układzie pompy ciepła. Dzięki sprężaniu przez sprężarkę temperatura czynnika się podnosi, a zgromadzona w nim energia jest transportowana i przekazywana do systemu grzewczego. Po oddaniu ciepła i schłodzeniu czynnik roboczy wraca do parownika, gdzie może ponownie przejąć energię od powietrza. Sprężarka musi być zasilana energią elektryczną. To niedający się pominąć koszt tego procesu.
W artykule znajdziesz:
- podobieństwa i różnice pomp ciepła typu split i monoblok
- wybór odpowiedniej lokalizacji
- zasady instalowania we wnętrzu domu i na zewnątrz
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych