Rekuperator
Budujemy coraz cieplejsze i szczelniejsze domy, które potrzebują skutecznego i dającego się kontrolować systemu wentylacji. Niezbędnym elementem takiego systemu jest rekuperator.
Powszechnie stosowana od lat wentylacja grawitacyjna nie pozwala panować nad tym, jaki strumień powietrza jest nawiewany do budynku, ani nie zapewnia jego oczyszczenia. Ponieważ jest uzależniona od warunków atmosferycznych, nie można nią sterować, ani jej zaprogramować. Latem, gdy różnica temperatury powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz jest niewystarczająca do wytworzenia ciągu, przestaje działać. Zimą powoduje duże straty ciepła, czyli zwiększa koszty ogrzewania. Wymaga również zbudowania kominów wentylacyjnych.
Tych wad nie mają nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją. Zapewniają wymianę powietrza na świeże i przefiltrowane, dostarczane w ilości odpowiedniej dla komfortu domowników. Dodatkowo zimą umożliwiają wykorzystywanie ciepła z powietrza usuwanego z domu do podgrzania powietrza nawiewanego. Dzięki temu do wnętrz napływa powietrze od razu cieplejsze o kilka, a nawet kilkanaście stopni Celsjusza, więc zmniejszają się koszty ogrzewania domu.
Powietrze w wielu rejonach Polski jest bardzo ...
W artykule znajdziesz:
- zasadę działania i zalety rekuperacji
- pożądane parametry głównych elementów rekuperatora
- prezentację wybranych modeli rekuperatorów do instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych