Rekuperacja w praktyce
Z doświadczeń inwestorów
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma wiele zalet, ale niektórzy inwestorzy obawiają się dużych wydatków, skomplikowanego montażu, a później kłopotliwej eksploatacji. Czy słusznie? Zobaczmy, jak w praktyce może wyglądać jego wykonanie i użytkowanie w niewielkim domu z kolekcji projektów gotowych Muratora M171 Leśny zakątek.
Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie wentylacją z odzyskiem ciepła w domach jednorodzinnych wzrosło. Zdecydowało o tym kilka kwestii.
Przede wszystkim od 2021 r. zaczęły obowiązywać warunki techniczne (WT2021), zgodnie z którymi wprowadzono wyższe wymagania dotyczące energooszczędności budynków. Wpływają one nie tylko na wybór technologii i materiałów stosowanych na konstrukcję i izolację domów, lecz także na wykorzystywane w nich rozwiązania instalacyjne. Niekiedy do uzyskania odpowiednio niskiego wskaźnika EP (w domach jednorodzinnych musi być nie większy niż 70 kWh/m2.rok) konieczne jest zastąpienie standardowej wentylacji grawitacyjnej systemem mechanicznym z odzyskiem ciepła, bo samo ocieplenie przegród zewnętrznych oraz wybór nowoczesnego ogrzewania, nawet z wykorzystaniem OZE, nie są wystarczające. Odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu pozwala zminimalizować straty ciepła na wentylację i obniżyć zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku.
Oprócz spełnienia wymagań związanych z WT2021 zastosowanie ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych