Projekt instalacji
Warto go mieć, by zbudować dobrze działającą instalację i dobrać odpowiednie elementy systemu wentylacji mechanicznej.
Przed wyborem centrali wentylacyjnej należy przeanalizować projekt architektoniczny budynku pod kątem rodzaju i wielkości pomieszczeń, sposobu ich użytkowania, liczby mieszkańców. Od tych informacji zależy, jaka w budynku powinna być intensywność wymiany powietrza.
Aby system wentylacji działał poprawnie, przed wyborem centrali wentylacyjnej należy także przewidzieć sposób rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Od niego zależy, jak duże będą opory przepływu powietrza w przewodach, i do nich należy dobrać centralę nie tylko o odpowiedniej wydajności, ale także zapewniającą, że powietrze zostanie dostarczone do najdalszych punktów instalacji.
O tym, czy centrala pokona opory w instalacji, decydują parametry zastosowanych w niej wentylatorów.
Projekt instalacji wentylacyjnej powinien zawierać co najmniej: obliczenia bilansu powietrza, sposób prowadzenia i średnice kanałów wentylacyjnych, umiejscowienie centrali wentylacyjnej, czerpni, wyrzutni, elementów nawiewnych i wywiewnych, parametry centrali wentylacyjnej, wskazanie możliwych do usunięcia kanałów wentylacji grawitacyjnej (jeżeli była wstępne planowana).
Brak ...
W artykule znajdziesz:
- Jak przygotować projekt instalacji
- Jaka ma być intensywność wymiany powietrza
- Rodzaje elementów nawiewnych i wywiewnych
- Rozmieszczenie czerpni i wyrzutni
- Uruchamianie i odbiór instalacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych