Murator Instalacje Pompy powietrzne

Pompy powietrzne

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski NAPISZ DO AUTORA

Instalowanie pomp powietrznych jest mało kłopotliwe – to ich największa zaleta. W Polsce to właśnie one są najpopularniejsze, chociaż koszt ich eksploatacji jest wyższy niż gruntowych i wodnych.

Pompy powietrzne

Najłatwiejsza do zainstalowania jest pompa powietrzna typu split lub kompaktowa umieszczana na zewnątrz. W domu znajduje się moduł hydrauliczny umożliwiający pracę instalacji c.o. – z pompą obiegową, zaworami, naczyniem przeponowym, ewentualnie z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.

fot. Rotex

W odróżnieniu od gruntowych czy wodnych pomp ciepła powietrzne nie wymagają budowania drogiej instalacji do odbioru ciepła. Intensywny przepływ powietrza przez parownik zapewnia fabrycznie zamontowany przy nim wentylator. Z tego względu koszt wykonania całego systemu z pompą powietrzną może być niższy niż takiego z gruntową czy wodną. Jednak niższa zimą temperatura powietrza niż gruntu i wody przekłada się na mniejszą efektywność pompy. Moc cieplna pompy powietrznej zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury powietrza, czyli wtedy, gdy do ogrzewania domu potrzeba jej coraz więcej. I to jest problem.

Wśród powietrznych pomp ciepła najbardziej popularne są urządzenia tańsze, o prostej budowie, która nie pozwala im pracować w niskiej temperaturze – działają do -7°C, a nawet do 5°C. Jest też wiele modeli zdolnych do pracy w temperaturze niższej niż -10°C (nawet do -25°C), ale są ...

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Pompy ciepła Tekst Piotr Laskowski
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł