Murator Instalacje Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa
Budowlane dylematy

Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa

Agata Kosiarska
Agata Kosiarska NAPISZ DO AUTORA

Obecnie wielu inwestorów indywidualnych szukających taniego i ekologicznego sposobu ogrzewania domu bierze pod uwagę pompy ciepła. Dotyczy to zarówno nowych domów, jak i tych poddawanych modernizacji. Do wyboru są urządzenia pozyskujące energię cieplną z gruntu, w tym wód gruntowych, albo powietrza. Czym się różnią i w jakich sytuacjach sprawdzi się każde z nich?

dylematy-pompy-ciepla.jpeg
Do zalet powietrznych pomp ciepła należy stosunkowo łatwy montaż, dzięki czemu są chętnie wybierane nie tylko do nowych domów, ale też podczas modernizacji instalacji grzewczej fot. Szymon Starnawski

Pozyskiwanie energii

Choć zasada działania powietrznych i gruntowych pomp ciepła jest taka sama, to jest między nimi wiele różnic wynikających przede wszystkim z charakterystyki otoczenia, z którego pozyskują energię cieplną. Dotyczą one w szczególności budowy urządzeń i ich efektywności, a także warunków montażu. Korzystanie z ciepła zakumulowanego w gruncie zapewnia bardziej stabilne warunki pracy urządzenia. Poniżej odpowiedniej głębokości grunt będzie miał wyższą średnią temperaturę w okresie zimowym niż powietrze atmosferyczne. To przekłada się na możliwość uzyskania wyższej efektywności pompy ciepła, a co za tym idzie – niższych kosztów jej eksploatacji. Trzeba jednak wykonać instalację do odbioru ciepła z gruntu, której pompa powietrzna nie potrzebuje.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 12/2024 Tekst Agata Kosiarska
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł