OZE w roli głównej
Dom z pompą ciepła, rekuperacją i fotowoltaiką
Inwestując w nowoczesne urządzenia techniki instalacyjnej, właściciele liczyli przede wszystkim na komfort i oszczędną eksploatację. I nie zawiedli się. Dom jest dokładnie taki, jak oczekiwali.
Dla wielu osób poszukujących działek pod budowę domu decydujący jest dostęp do mediów (wodociągu, kanalizacji, sieci gazowej) pozwalający stosunkowo łatwo i – najlepiej – niedrogo wyposażyć dom w niezbędne instalacje.
Nasi inwestorzy miejsce na swój nowy dom wybrali zgoła inaczej. Działka, na której ostatecznie stanął, położona na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie lasu, urzekła ich podczas spacerów z psem. Czekali dość długo, zanim dotychczasowy właściciel zdecydował się ją sprzedać.
Brak mediów (dostępna była jedynie energia elektryczna) ich nie zniechęcił, a raczej utwierdził w postanowieniu wyposażenia domu w instalacje i urządzenia, które pozwolą na niezależność od zewnętrznych dostawców oraz tanią i wygodną eksploatację, także w przyszłości.
Intencja była taka, żeby wybudować dom tani w eksploatacji, ale nie kosztem komfortu, a więc musiał mieć dobre parametry, a w konsekwencji niewielkie zapotrzebowanie na energię.
W artykule znajdziesz:
- doświadczenia inwestora, który w nowo wybudowanym energooszczędnym domu zdecydował się zainstalować ogrzewanie podłogowe zasilane gruntową pompą ciepła, wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła i opcją chłodzenia powietrza latem oraz panele fotowoltaiczne
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Marcin Czechowicz