Osiem lat z kolektorami i pompą ciepła
Właściciele nowoczesnego domu pod Warszawą od ośmiu lat korzystają z darmowej energii słonecznej do jego ogrzewania. Ile naprawdę ich to kosztuje?
Z daleka widać na dachu domu zestaw trzech kolektorów słonecznych, ale to tylko jeden z elementów instalacji dostarczającej ciepło mieszkańcom. Jest jeszcze współpracująca z nimi pompa ciepła. Komfort przy minimalnych kosztach utrzymania zapewnia dodatkowo system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła.
Powierzchnia domu wynosi 240 m2, jest w nim pięć pokoi oraz dwie łazienki, kotłownia, pralnia, garderoba i garaż. Zamieszkują go dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Został zaprojektowany specjalnie na potrzeby czteroosobowej rodziny i dostosowany do lokalizacji działki. Ściany od strony północnej zostały ocieplone styropianem grubości 14 cm, pozostałe – 12 cm. Największe przeszklenia są na elewacji południowej i zachodniej. Po stronie północnej jest garaż będący buforem cieplnym między najzimniejszą ścianą a resztą pomieszczeń. Jest ogrzewany, ale do temperatury znacznie niższej niż część mieszkalna.
Choć trudno uznać ocieplenie ścian za szczególnie skuteczne ...
W artykule znajdziesz:
- doświadczenia inwestorów z ogrzewaniem domu gruntową pompą ciepła i przygotowywaniem ciepłej wody przez kolektory słoneczne
- uzasadnienie wyboru takich urządzeń
- opis problemów, jakie wystąpiły w czasie ich kilkuletniej eksploatacji i związane z nią koszty
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych