Ogrzewanie podłogowe
Kiedy wodne, a kiedy elektryczne
Efektywna współpraca z nowoczesnymi źródłami energii i liczne zalety ogrzewania podłogowego sprawiają, że coraz chętniej montuje się je w domach jednorodzinnych. Można wybierać między systemem wodnym i elektrycznym. Choć zapewniają podobny komfort cieplny, różnią się budową, sposobem wykonania i zasilania. W jakich sytuacjach lepiej wybrać ogrzewanie wodne, a w jakich elektryczne?
Zadaniem ogrzewania jest zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach nawet w najchłodniejsze dni w ciągu roku. Przy czym najlepiej czujemy się, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniach nie odbiega znacznie od średniej temperatury otaczających nas przegród - ścian, podłogi i sufitu, a temperatura powierzchni grzejnej jest niewiele wyższa od temperatury naszego ciała. Ogrzewana podłoga oddaje ciepło głównie przez promieniowanie, a to pozytywnie wpływa na odczuwanie przez nas komfortu cieplnego, czyli warunków, w których nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco. Zapewnia przy tym uznawany za zbliżony do idealnego rozkład temperatury, w którym ciepło jest w okolicach nóg, a chłodniej na wysokości głowy.
Ogrzewaną podłogę docenimy przede wszystkim wtedy, gdy posadzka wykonana jest z kamienia lub ceramiki, czyli okładzin zimnych w dotyku. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnego uczucia chłodu w kontakcie z nimi, zwłaszcza że stopy są ...
W artykule znajdziesz:
- Zalety ogrzewania podłogowego
- Kiedy wybrać ogrzewanie podłogowe wodne, a kiedy elektryczne
- Jak się steruje ogrzewaniem podłogowym
- Na co zwrócić uwagę podczas wykonywania instalacji ogrzewania podłogowego
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych