Ogrzewanie podłogowe
Kiedy stosować, jak dobrze zrobić
Nowoczesne urządzenia grzewcze wytwarzają ciepło o niskich parametrach, więc w instalacjach przez nie zasilanych najlepiej sprawdza się ogrzewanie płaszczyznowe. W tym jego najpopularniejsza odmiana - ogrzewanie podłogowe.
Ogrzewanie podłogowe może być montowane w dowolnych instalacjach, pod warunkiem że są zamknięte (zabezpieczone przeponowym naczyniem wzbiorczym, w którym woda instalacyjna nie ma kontaktu z powietrzem) i pompowe. Także w instalacjach mieszanych, w których odbiornikami ciepła w ogrzewanych pomieszczeniach oprócz podłogówki są i inne elementy grzejne – tradycyjne grzejniki płytowe lub członowe, grzejniki kanałowe albo ogrzewanie ścienne.
Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem ogrzewania podłogowego jest rodzaj źródła ciepła zasilającego instalację grzewczą w budynku. Jeśli są to pompa ciepła albo kocioł kondensacyjny, które pracują z najwyższą sprawnością i zużywają mniej energii, kiedy podgrzewają wodę do temperatury nieco ponad 50oC, stosowanie ogrzewania podłogowego jest wręcz wskazane.
To właśnie dzięki temu, że woda w instalacji nie jest zbyt gorąca, podłoga, w której są ułożone rury, nie rozgrzewa się nadmiernie. Użytkownicy pomieszczeń nie odczuwają nienaturalnego ciepła w okolicy ...
W artykule znajdziesz:
- zalety i ograniczenia ogrzewania podłogowego
- sposób układania
- zasady współpracy z grzejnikami
- tajniki regulacji
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych