Ogrzewanie na trudne czasy
Skuteczne sposoby wspomagania systemu c.o.
Instalacja grzewcza i źródło ciepła powinny zapewnić komfortową temperaturę w domu podczas całego sezonu grzewczego. Z różnych powodów nie zawsze tak jest i trzeba wtedy szukać sposobów, jak je wspomóc.
Nie ma idealnych systemów grzewczych, ale niektóre mają zdecydowanie mniej ograniczeń czy mankamentów niż inne. Nie ma też idealnych źródeł energii, a zwykle im bliższe są ideałowi, tym droższe na etapie inwestycji.
Jeszcze do niedawna można było to dość prosto usystematyzować. Kto miał kocioł na paliwa stałe, ten ogrzewał stosunkowo tanio, ale musiał się pogodzić z dość kłopotliwą obsługą. Kto korzystał z bezobsługowego kotła na gaz czy olej opałowy – miał drożej, ale wygodnie. Kto ogrzewał dom ogrzewaczami elektrycznymi zasilanymi prądem z sieci, ten musiał za swój komfort płacić wysokie miesięczne rachunki.
Dzisiaj tym dość oczywistym dylematom często towarzyszą jeszcze obawy o to, czy zakupionego z trudem i za znacznie większe pieniądze węgla wystarczy na całą zimę? Czy kocioł zasilany gazem z sieci będzie miał nieprzerwanie co spalać? Wreszcie, czy ewentualne przerwy w dostawie energii elektrycznej ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o ogrzewaniu domu z pomocą kominka,
- porady, jak dobrać odpowedni wkład kominkowy, jak go czyścić i jakiego opału używać,
- wskazówki, kiedy nie jest możliwy montaż kominka oraz jakie warunki muszą być spełnione, aby go zamontować,
- informację na temat biokominków: czy pomogą dogrzać wnętrze oraz jakich paliw używać do palenia w nich,
- wskazówki, z czego wykonać obudowę kominka,
- porady, czy klimatyzator może pełnić funkcję grzewczą i czy warto postawić na ogrzewanie elektryczne.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych