Oczyszczacze powietrza
Na jakie funkcje zwrócić uwagę
W promieniach słońca wpadających przez okno w domu widać mnóstwo unoszących się w powietrzu drobin pyłu i kurzu. To może przerazić, bo przecież tym oddychamy, a jest jeszcze mnóstwo innych, niewidocznych zanieczyszczeń. Nic dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się urządzenia do oczyszczania powietrza we wnętrzach.
Wraz z napływającym do wnętrza domu powietrzem w wyniku działania wentylacji dostają się też niepożądane substancje: smog, nieprzyjemne zapachy, kurz, pyłki, zarodniki, bakterie. Źródła zanieczyszczeń są również w domu, to między innymi zwierzęta, a także my sami, nasze ubrania. Część szkodliwych cząsteczek jest usuwana z wywiewanym powietrzem, ale nie wszystkie. Te, które pozostają, unoszą się, stale poruszane najmniejszym podmuchem powietrza wywołanym przemieszczaniem się domowników czy w wyniku konwekcji związanej z działaniem grzejników. Mogą podrażniać oczy i drogi oddechowe, co szczególnie odczuwają alergicy. Wiele lotnych substancji jest szkodliwych dla wszystkich, a niektóre powodują też dyskomfort – na przykład odczuwanie nieprzyjemnych zapachów.
Do usuwania z powietrza zanieczyszczeń fizycznych, chemicznych i biologicznych służą oczyszczacze powietrza. Mogą być częścią systemu wentylacji mechanicznej budynku, ale w domach jednorodzinnych i mieszkaniach na ogół takich nie ma. Wtedy pozostaje zakup tych mniejszych, wolno ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych