Nie tylko kocioł
Kocioł z podgrzewaczem wody to za mało, żeby stworzyć efektywny, komfortowy i bezpieczny system grzewczy. W kotłowni potrzebnych jest jeszcze kilka dodatkowych urządzeń.
Rekuperator
To niewielka centrala wentylacyjna z dwoma wentylatorami, wymiennikiem ciepła i filtrami powietrza. Jej rolą jest wymuszanie przepływu powietrza w sieci przewodów, zatrzymywanie obecnych w nim zanieczyszczeń oraz przekazywanie ciepła z powietrza wywiewanego do nawiewanego.
Anemostaty i kratki wentylacyjne
Służą do ukierunkowania strumienia powietrza nawiewanego i zamaskowania otworów, którymi powietrze jest zasysane do instalacji wentylacyjnej. Okrągłe anemostaty umożliwiają też wyregulowanie przepływów powietrza w jej poszczególnych odgałęzieniach.
Przewody wentylacyjne
Służą do transportowania powietrza świeżego z zewnątrz do rekuperatora, a następnie do pomieszczeń oraz z pomieszczeń do rekuperatora i z niego poza budynek. Najtańsze są blaszane, ale coraz popularniejsze stają się te z tworzywa sztucznego – łatwiejsze do zamontowania.
Wyrzutnia
Maskuje zakończenie przewodu, którym jest usuwane powietrze z domu. Należy ją usytuować z dala od czerpni i niezbyt blisko okien. Warto zadbać, żeby nie była przy tym bardzo oddalona od rekuperatora, bo im dłuższe przewody, tym więcej energii pochłania pokonanie oporów przepływu powietrza.
Przepustnica
Widoczna na zdjęciu służy do zmieniania trasy, którą powietrze pokonuje przez instalację (przez gruntowy wymiennik ciepła albo z jego ominięciem). Są też przepustnice służące do dławienia przepływu powietrza w poszczególnych odgałęzieniach w celu wyregulowania instalacji.
Naczynia wzbiorcze
Zapobiegają nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w instalacji spowodowanemu podgrzewaniem wody. Stosuje się je zawsze w instalacji c.o., a w c.w.u. – gdy jest w niej zawór zwrotny uniemożliwiający cofanie się wody z zasobnika do sieci wodociągowej.
Zawór mieszający
Służy do obniżania temperatury zasilania instalacji niezależnie od temperatury na wyjściu z kotła, na przykład w ogrzewaniu podłogowym. W instalacji z kotłem na paliwo stałe może nie dopuszczać do obniżenia temperatury powrotu poniżej punktu rosy, co zapobiega szybkiej korozji kotła.
Płytowy wymiennik ciepła
Służy do hydraulicznego rozdzielenia obiegów czynnika grzewczego w instalacji, na przykład z dwoma kotłami – na paliwo stałe (który wymaga zabezpieczenia otwartym naczyniem wzbiorczym) i na gaz (który może pracować wyłącznie w układzie zamkniętym).
Pompa obiegowa
Pomaga pokonywać opory przepływu czynnika grzewczego przez rury. Dzięki jej zastosowaniu grzejniki szybciej się rozgrzewają, nie muszą się znajdować wyżej niż źródło ciepła, rury mogą mieć mniejszą średnicę i można je poprowadzić w niemal dowolny sposób.
Sprzęgło hydrauliczne
To proste urządzenie – nieduży, wąski i długi zbiornik – ułatwiające prawidłowe zrównoważenie ciśnienia i przepływów czynnika grzewczego w instalacji z kilkoma obiegami wyposażonymi w osobne pompy obiegowe.
Pompa cyrkulacyjna c.w.u.
Stosuje się ją, gdy punkty poboru c.w.u. są znacznie oddalone od podgrzewacza. Powoduje krążenie wody w rurach (umożliwia to dodatkowy przewód powrotny do podgrzewacza), dzięki czemu jest ona dostępna natychmiast po otwarciu wypływu.
Zdjęcia Piotr Mastalerz