Komfort cieplny zimą i latem
Klimakonwektory do pompy ciepła
Coraz częściej myślimy o zastosowaniu w domu klimatyzacji. Jeśli decyzję o tym podejmujemy na etapie budowy domu, powinniśmy rozważyć wybór pompy ciepła, która zapewni zarówno jego ogrzewanie, jak i chłodzenie. Realizację obu tych funkcji umożliwiają klimakonwektory - alternatywa dla tradycyjnych grzejników.
Ceny pomp ciepła spadają, ich efektywność wciąż rośnie. Dotyczy to szczególnie pomp ciepła typu powietrze-woda. W odróżnieniu od pomp gruntowych ich instalacja nie wymaga drogich odwiertów ani dużej powierzchni działki. Gdy zainwestuje się w ogniwa fotowoltaiczne, montaż pompy ciepła gwarantuje znikome wydatki na ogrzewanie na przestrzeni lat. I w odróżnieniu od tradycyjnego ogrzewania kotłem na gaz, olej, węgiel czy drewno może zapewnić także chłodzenie pomieszczeń. A ta funkcja staje się coraz bardziej pożądana, bo upały w naszym klimacie stają się z roku na rok coraz bardziej dokuczliwe.
Żeby móc wykorzystywać pompę ciepła do efektywnego chłodzenia, nie wystarczy tradycyjna instalacja c.o. z grzejnikami czy ogrzewaniem podłogowym. Największą przeszkodą w wykorzystaniu jej do chłodzenia jest wykraplanie się pary wodnej z powietrza mającego kontakt z zimną powierzchnią - gdyby przez metalowe grzejniki płynęła zimna woda, byłyby z zewnątrz ...
W artykule znajdziesz:
- Co to jest klimakonwektor
- Rodzaje klimakonwektorów
- Pompa ciepła z funkcją chłodzenia
- Jak wygląda sterowanie temperaturą
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych