Murator Instalacje Kolektory płaskie

Kolektory płaskie

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski NAPISZ DO AUTORA

Pozornie wszystkie są do siebie podobne, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Budowa typowego płaskiego kolektora cieczowego jest dość prosta, więc jest on stosunkowo tani. Postęp technologiczny, dzięki któremu elementy miedziane mogły być zastąpione aluminiowymi, oraz masowa produkcja sprawiły, że obecnie takie urządzenia są tańsze niż kilkanaście lat temu i w dodatku mają lepsze parametry.

Kolektor tego typu to płaska metalowa skrzynka, której dno przykrywa materiał izolacyjny. Na nim są ułożone cienkie rury, którymi przepływa ciecz odbierająca ciepło z kolektora. Są one połączone z metalową płytą pokrytą powłoką poprawiającą zdolność pochłaniania promieniowania słonecznego – absorberem. Z wierzchu kolektor jest przykryty szybą stanowiącą wieko skrzynki. Chroni ona absorber przed zabrudzeniem i uszkodzeniem, ogranicza straty ciepła i powoduje tak zwany efekt szklarniowy, dzięki któremu odbite od absorbera promieniowanie słoneczne jest zatrzymywane wewnątrz kolektora i przyczynia się do zwiększenia jego temperatury.

Kolektory płaskie

Choć zasadniczo budowa kolektora płaskiego jest prosta, to aby był skuteczny i trwały, trzeba zastosować drogie materiały oraz technologie

fot. Wolf
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Kolektory w praktyce Tekst Piotr Laskowski
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł