Kocioł na biomasę plus kolektory
Sprawdzony zestaw
Sprawdzonym, wartym polecenia rozwiązaniem jest połączenie kotła na biomasę z kolektorami słonecznymi przeznaczonymi do przygotowywania ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym.
Jest to dobry zestaw z dwóch ważnych powodów. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, w okresie letnim kolektory dostarczą nam energii słonecznej do podgrzewania wody do mycia. Wtedy po pierwsze unikniemy uciążliwości związanych z obsługą kotła w czasie, kiedy ogrzewanie domu nie jest potrzebne, a po drugie zaoszczędzimy sporo paliwa.
Trzeba przyznać, że biomasa należy do tanich nośników energii. Dlatego wiele osób może nie czuć potrzeby kupowania drogich kolektorów słonecznych, żeby zmniejszyć wydatki na paliwo takie jak drewno, bo i tak są już one niewielkie. Ale zwróćmy uwagę na to, że działanie kotła na paliwa stałe, zwłaszcza z ręcznym załadunkiem paliwa, jedynie na potrzeby przygotowywania c.w.u. jest mało efektywne i uciążliwe. Dlatego wiele osób mających taki kocioł używa do podgrzewania wody do mycia podgrzewacza elektrycznego, a jego eksploatacja już taka tania nie jest.
W artykule znajdziesz:
- wyjaśnienie, dlaczego warto mieć kolektory słoneczne, gdy dom jest ogrzewany kotłem na biomasę
- koszty ogrzewania biomasą
- informacje o opłacalności zastosowania kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej
- ceny urządzeń, możliwości uzyskania dopłaty
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych