Instalacja elektryczna - planuj, licz, buduj
Jest niezbędna w każdym domu. Nie tylko do zasilania oświetlenia i AGD, ale także wielu instalacji, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia: centralnego ogrzewania, wentylacji, instalacji wodnej, a czasem nawet kanalizacyjnej.
1. Planuj
Zwykle im dom jest nowocześniejszy, tym więcej jest w nim instalacji i urządzeń wymagających zasilania energią elektryczną. Niekoniecznie przekłada się to na większe zużycie energii elektrycznej, ponieważ urządzenia są coraz mniej energożerne, a moda na energooszczędność oraz rosnąca świadomość proekologiczna skłaniają użytkowników do stosowania rozwiązań instalacyjnych, które temu sprzyjają. Instalacje elektryczne muszą być jednak coraz bardziej rozbudowane, ale też coraz lepiej zabezpieczone przed skutkami ewentualnych awarii.
Jeśli chce się mieć energię elektryczną w dostatecznej, potrzebnej w domu ilości, niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych oraz innych ograniczeń (na przykład braku paliwa do agregatu prądotwórczego), trzeba ją pobierać z sieci energetycznej będącej własnością działającego w okolicy zakładu energetycznego. Część energii można, a nawet należy – jeśli tylko pozwalają na to warunki techniczne – wytwarzać na własną rękę w indywidualnych instalacjach (fotowoltaicznych albo wiatrowych), ale zdanie ...
W artykule znajdziesz:
- Jak dobrać moc przyłączeniową
- Czy potrzebny jest projekt instalacji
- Sposoby wykonania przyłącza
- Z jakich obwodów zasilających składa się standardowa instalacja w budynku mieszkalnym
- Orientacyjne ceny produktów i robocizny
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych