Murator Instalacje Gruntowa pompa ciepła
Buduj i licz

Gruntowa pompa ciepła

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski NAPISZ DO AUTORA

Inwestycja polegająca na zakupie pompy ciepła do ogrzewania domu nie należy do najtańszych. Bardzo duży wpływ na jej koszt i opłacalność ma wybór urządzenia o określonej mocy.

Wymaganą moc urządzeń grzewczych najdokładniej oblicza się metodą przedstawioną w normie PN-EN 12831. Wynik obliczeń – wartość tak zwanego projektowego obciążenia cieplnego budynku – można znaleźć w projekcie budowlanym. Fachowcy określają ją często w dużo prostszy sposób. Jeśli nie mają wszystkich danych i nie chcą tracić czasu na wykonywanie pracochłonnych obliczeń, przyjmują, że moc cieplna potrzebna do ogrzewania współczesnych, standardowo ocieplonych domów wynosi w przybliżeniu 50 W/m2, i obliczają moc urządzenia, mnożąc tę wartość przez powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń. Posługując się tą metodą, trzeba jednak pamiętać o tym, że izolacyjność cieplna domów sprzed kilkunastu lat i starszych bywa znacznie gorsza i w ich przypadku wartość obciążenia cieplnego powinna być zwiększona do 70 W/m2, a nawet do 100 W/m2, gdy budynek jest nieocieplony, z nieszczelną stolarką. Natomiast w domach budowanych ze szczególną dbałością ...

Gruntowa pompa ciepła

Czy lepiej kupić droższą pompę ciepła zapewniającą 100% energii potrzebnej do ogrzewania domu, czy tańszą o mniejszej mocy i dogrzewać wodę grzałką?

fot. Andrzej T. Papliński

W artykule znajdziesz:

  • analizę wpływu mocy pompy ciepła na koszty inwestycji i eksploatacji
  • podpowiedź, w jaki sposób określić optymalną moc grzewczą pompy ciepła
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 5/2017 Tekst Piotr Laskowski
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł