Gaz z sieci lub ze zbiornika
Pierwszy jest tańszy i nie trzeba go magazynować. Drugi ma tę przewagę, że jest dostępny dla wszystkich.
Mało kto jest gotowy zrezygnować z wygody, jaką daje korzystanie z gazu ziemnego, dlatego bliskie sąsiedztwo sieci gazowej w większości przypadków przesądza o wyborze paliwa do zasilania urządzeń grzewczych. Wola inwestora nie jest tu jednak decydująca. Zgodę na korzystanie z sieci gazowej musi wydać przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą lub dystrybucją gazu ziemnego w okolicy. Jeśli uzna, że istniejący gazociąg ma za małą przepustowość, aby obsłużyć dodatkowych odbiorców, może odmówić przyłączenia do niego. Dobrą alternatywą do czasu rozbudowy sieci gazowej może być wtedy zbiornik z gazem płynnym.
Decyzja o ewentualnej rozbudowie gazociągu jest podejmowania po analizie efektywności ekonomicznej inwestycji, której wynik zależy od zakresu inwestycji i planowanego odbioru gazu, a więc także od liczby chętnych do korzystania z gazu ziemnego. Im jest ich więcej, tym większa szansa na rozbudowę sieci.
W artykule znajdziesz:
- informacje o rodzajach gazu ziemnego dostępnych w sprzedaży
- listę dystrybutorów gazu ziemnego, z którymi można podpisać umowę
- parametry techniczne dostępnych odmian gazu płynnego i zasady ich bezpiecznego przechowywania w zbiornikach na- i podziemnych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych