Fotowoltaika – kiedy warto w nią zainwestować
Największym kosztem związanym z utrzymaniem domu jest jego ogrzewanie. Mikroinstalacja fotowoltaiczna zapewnia własny prąd, który możemy wykorzystać do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, w tym ogrzewania.
W Polsce przez wiele lat ceny prądu były niskie i dość stabilne. Większość konsumentów płaciło tyle samo za kilowatogodzinę przez cały rok, bez względu na to, czy pobór następował w dzień, czy w nocy. Przed 2020 r. ruszył wzrost cen, który apogeum osiągnął na skutek kryzysu związanego z napaścią Rosji na Ukrainę. W tej chwili ceny prądu są wysokie, choć mrożone przez państwo, żeby chronić konsumentów. Do tego nastąpiła zmiana sposobu wyliczania ceny prądu, która dotyczy właścicieli mikroinstalacji. Prosumenci, czyli obecni lub przyszli producenci i konsumenci własnej energii elektrycznej, muszą przeprowadzić skomplikowane kalkulacje, żeby oszacować, co im się bardziej opłaca. W tej chwili staje się to jeszcze trudniejsze, a nawet niemożliwe.
Fotowoltaika prosumencka w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Według danych Agencji Rynku Energii na koniec maja 2024 r. 62% mocy zainstalowanej ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych