Murator Instalacje Fotowoltaika i ogrzewanie

Fotowoltaika i ogrzewanie

Jak optymalnie wykorzystać takie połączenie

Paweł Staszewski
Paweł Staszewski

Do zasilania pompy ciepła konieczna jest energia elektryczna, a panele fotowoltaiczne wytwarzają ją bez kosztów i zanieczyszczania środowiska. Jeśli umiejętnie połączy się instalację grzewczą z fotowoltaiczną, koszty ogrzewania domu staną się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu.

modernizacja-ogrzewania.jpeg
Zamontowanie w jednej instalacji i pompy ciepła, i paneli fotowoltaicznych jest kosztowne na etapie inwestycji, ale eksploatacyjnie bardzo korzystne fot. Mirosław Krogulec

Podczas modernizacji instalacji grzewczej najłatwiej jest wymienić istniejące, przestarzałe i nieefektywne źródło ciepła na podobnie działające i tak samo zasilane, ale nowoczesne, na przykład tradycyjny kocioł gazowy na nowy kondensacyjny albo prymitywny kocioł stałopalny na nowoczesny kocioł na paliwo stałe, 5. klasy z automatycznym podajnikiem i sterowaniem. Już takie rozwiązanie może przynieść spore korzyści, jednak część inwestorów, mimo zwykle większego w takiej sytuacji zakresu koniecznych prac modernizacyjnych i wyższych kosztów modernizacji, decyduje się na zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Najczęściej wybór pada na panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła albo obie te instalacje jednocześnie. Dlaczego takie rozwiązanie cieszy się sporym zainteresowaniem przyszłych użytkowników? Dlaczego jest polecane przez wielu projektantów i instalatorów?

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Dodatek specjalny do Muratora 9/2023 Tekst Paweł Staszewski
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł