Energooszczędność przede wszystkim
Jak budować dom pasywny
Domy pasywne mają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą i chłodniczą. Zawdzięczają to odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym i instalacyjnym oraz dobrze dobranym materiałom. Jakie to rozwiązania? Na co zwrócić uwagę podczas budowy?
Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i chłodzenia domów pasywnych jest znacząco niższe w porównaniu z zapotrzebowaniem budynków standardowych, powstających z wykorzystaniem powszechnie stosowanych materiałów i rozwiązań. Inwestor, który zdecyduje się na budowę takiego domu, musi w sposób szczególny zadbać o jego projekt wykorzystujący odpowiednie rozwiązania architektoniczne, materiałowe i instalacyjne.
Od stycznia bieżącego roku zaczęły obowiązywać znowelizowane po raz kolejny w ostatnich latach warunki techniczne - WT2021. W stosunku do przepisów stosowanych do końca 2020 r. wprowadzono w nich dalsze obostrzenia odnośnie do energochłonności nowo projektowanych budynków. Można się spodziewać, że przełożą się one na wzrost zainteresowania budynkami niskoenergetycznymi, cechującymi się podwyższoną ochroną cieplną oraz rozwiązaniami instalacyjnymi prowadzącymi do osiągnięcia możliwie najniższych kosztów utrzymania domu. Do takiego standardu można zaklasyfikować budynki energooszczędne i pasywne.
Ponieważ w polskim ustawodawstwie nie ma ustanowionych kryteriów sztywno opisujących standard energetyczny budynku ...
W artykule znajdziesz:
- cechy domu pasywnego
- znaczenie i sposoby zapewnienia wymaganej szczelności
- zasady wentylowania i ogrzewania domów pasywnych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych