Bądź mądry przed burzą
To nie sztuka być mądrym po szkodzie, o czym z przekąsem mówi stare polskie przysłowie. Lepiej i taniej jest zabezpieczyć siebie i swoje mienie przed skutkami uderzenia pioruna, niż naprawiać wyrządzone przez niego szkody.
Pioruny, czyli bardzo silne wyładowania elektryczne, zwykle powstają w atmosferze podczas burz. Często towarzyszą im grzmoty (zjawiska dźwiękowe słyszalne z odległości blisko 20 km) oraz błyskawice (zjawiska świetlne) o różnej wielkości i kształcie. Podczas uderzenia pioruna wyzwala się ogromna energia. Część jej ulega rozproszeniu w powietrzu w postaci ciepła, cześć przekształca się w błysk i grzmot, a część zostaje rozładowana w miejscu trafienia łuku elektrycznego w powierzchnię ziemi, co jest identyfikowane jako uderzenie pioruna i może wyrządzić ogromne szkody.
Wyładowań atmosferycznych nie da się powstrzymać. Nie da się też zapobiec uderzeniom pioruna w obiekty, na których nam zależy. Można jedynie zabezpieczyć je przed skutkami uderzenia lub istotnie zredukować szkody fizyczne, jakie mogą się w związku z nim pojawić. W tym celu trzeba przejąć i odprowadzić, czyli uziemić, prąd, który kumuluje w sobie piorun. Do tego ...
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych