Murator Budowa Uwaga, zima!

Uwaga, zima!

Prace na budowie

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz NAPISZ DO AUTORA

Woda zamarza w temperaturze 0°C, a jest ona składnikiem używanych na budowie zapraw murarskich, tynków, farb, klejów. Bez wody na razie nie można wznieść domu w tradycyjny sposób. Podpowiadamy, co zrobić, gdy zaskoczą nas przymrozki.

W naszym kraju przyjmuje się, że sezon budowlany trwa od 1 maja do 15 listopada. Zatem jeśli budowę rozpoczęliśmy wiosną, powinniśmy przed zimą zamknąć stan surowy, czyli wstawić okna i drzwi. A jeżeli zaczynamy jesienią, to przed chłodami należy zabezpieczyć fundamenty przed zniszczeniem podczas zimy. Rozpoczynanie murowania późną jesienią naraża nas na ryzyko nieskończenia tego etapu przed mrozami. Generalnie wszystkie prace murarskie, betoniarskie oraz tynkarskie powinny być prowadzone w dodatniej temperaturze. Procesy chemiczne niezbędne do uzyskania określonych właściwości, parametrów technicznych zapraw murarskich, betonu, tynków czy klejów wymagają odpowiedniej temperatury. Najlepsza jest temperatura pokojowa, czyli najczęściej mniej więcej +20°C. W takich warunkach produkt uzyskuje we właściwym czasie pożądane cechy.

W zaleceniach wykonawczych producentów materiałów zawierających wodę lub do których przygotowania jest ona potrzebna, najniższa temperatura, w której można je stosować, jest określona na +5°C. Zamarznięcie wody podczas wiązania betonu czy zaprawy albo wysychania tynku lub farby powoduje degradację materiału. Beton nie osiągnie oczekiwanej wytrzymałości na ściskanie, zaprawa będzie się kruszyć, a farba może popękać.

Uwaga, zima!

Wykonywanie prac budowlanych zimą powinno się ograniczyć do niezbędnego minimum

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • rady, co robić, gdy musisz budować zimą
  • informacje o produktach budowlanych do stosowania w niskiej temperaturze oraz sprzętach i narzedziach, które mogą nam się w tej sytuacji przydać (np. zimowe zaprawy murarskie, systemy do murowania na sucho, dodatki przyspieszające wiązanie betonu)
  • wypowiedź inżyniera konstruktora na temat tego, jak się powinno prowadzić prace budowlane w temperaturze poniżej +5°C
  • wskazówki, jak używać materiałów hydroizolacyjnych zimą, a także jak wtedy montować okna
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 11/2013 Tekst Anna Kazimierowicz
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł