Murator Budowa Tyczenie budynku

Tyczenie budynku

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

To jedna z najważniejszych czynności wykonywanych na początku budowy. Od poprawnego wytyczenia zależy to, czy budynek będzie usytuowany względem otoczenia zgodnie z projektem. Niezbędna jest do tego wizyta uprawnionego geodety.

Zanim umówimy się z geodetą, warto usunąć warstwę humusu, czyli ziemi biologicznie czynnej. Najlepiej przechować ją na działce w pryzmach nie wyższych niż 150 cm. Przy tej wysokości ziemia pozostanie biologicznie czynna, więc będzie można ją wykorzystać podczas urządzania ogrodu.

Na niektórych budowach praktykuje się jednorazowe wykorzystanie ciężkiego sprzętu – do usunięcia humusu i wykonania wykopu z zapasem około 1 m wokół budynku. Wstępne wytyczenie budynku wykonuje wtedy wykonawca robót fundamentowych. Taki sposób niesie ze sobą jednak ryzyko zrobienia zbyt głębokiego wykopu i konieczność jego zasypywania i zagęszczania. Można tak zrobić, gdy działka ma regularny kształt, budynek nie ma skomplikowanego rzutu, jest bez piwnicy i można się odnieść do wysokości w terenie.

Tyczenie budynku

Geodeta wytycza osie budynku oraz poziom zero. Wyznaczone osie przenosi się na ławy geodezyjne z desek, które są odsunięte od wykopów

fot. Tomasz Rybarczyk
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: 15 najważniejszych momentów budowy Tekst Tomasz Rybarczyk
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł