Systemy rynnowe
Orynnowanie służy do kontrolowanego odprowadzenia wody z dachu. Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie do domu, przyjrzyjmy się systemom rynnowym z różnych materiałów rekomendowanym przez producentów.
Materiały wykorzystywane do produkcji systemów orynnowania są trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Ale w wypadku każdego z nich oznacza to co innego. Różna jest też liczba elementów dostępnych w poszczególnych systemach – te bardzo rozbudowane mają ich nawet kilkadziesiąt w różnych rozmiarach, żeby można było zaopatrzyć każdy dom.
Poprosiliśmy o wycenę systemu rynnowego do małego domu z Katalogu Projektów Gotowych Muratora: Samotna gwiazda – M217, o powierzchni użytkowej 98,7 m2 i z prostym, dwuspadowym dachem. Nie określiliśmy rodzaju materiału, zatem producent mający w ofercie na przykład systemy z PCW, stali, cynku-tytanu i aluminium mógł przysłać kilka ofert.
Na orynnowanie potrzeba nieco ponad 30 m rynien, 4 rury spustowe, mniej więcej 60 haków, 6-8 łączników rynien, 4 denka, 4 sztucery, 8 obejm do rur, 8 kolan. Nieznaczne różnice w zestawie elementów od różnych producentów, co ...
W artykule znajdziesz:
- opis systemów ze stali, tworzywa, aluminium i tytancynku
- porównanie 13 systemów rynnowych
- wycenę każdego z nich, przygotowaną dla konkretnego projektu
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych