Spięcia między ścianami
Jak łączyć mury działowe z nośnymi
Ściany działowej nie można „dokleić” zaprawą do nośnej. Mury muszą być ze sobą trwale połączone. Jest na to kilka sposobów.
Ściany działowe wznoszone są wówczas, gdy dom zostanie doprowadzony do tak zwanego stanu surowego otwartego. Ma już wtedy gotowe wszystkie kondygnacje oraz dach. Na tym etapie nie dobudowuje się ścian nośnych. One muszą być wykonane wcześniej.
Murowane działówki powstają przeważnie z identycznego materiału jak reszta ścian – bloczków z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych lub keramzytobetonowych, bloczków silikatowych. Oczywiście zastosowane tu elementy są cieńsze niż te na ściany nośne.
Jednolitość materiałowa nie jest jednak regułą. Czasem do wznoszenia ścian działowych używa się ceramicznych cegieł, a nie pustaków. Te w wersji pełnej zapewniają bowiem bardzo korzystne parametry akustyczne i są zdolne akumulować ciepło. Z identycznej przyczyny w domach z betonu komórkowego lub ceramiki inwestorzy postanawiają wymurować ściany działowe z bloczków silikatowych.
Jest kilka sposobów na łączenie ścian nośnych z działowymi. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, z ...

Ściany działowe rzadko przekraczają grubość 18 cm. Są zatem dosyć wiotkie i trzeba je we właściwy sposób łączyć z murami nośnymi. W przeciwnym razie groziłoby to ich zawaleniem
fot. Andrzej T. PaplińskiW artykule znajdziesz:
- popularne i mniej znane metody łączenia ścian murowanych
- rysunki pokazujące, jak są łączone ściany z różnych materiałów
- zdjęcia obrazujące łączenie ścian w trakcie budowy domów

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych