Ocieplenie nie tylko między krokwiami
Jak zamontować grubą warstwę ocieplenia w dachu, nie obniżając wysokości poddasza? Pomoże w tym ułożenie części izolacji na krokwiach.
Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej dachu stale rosną. Dozwolony współczynnik przenikania ciepła przez tę przegrodę wynosi obecnie nie więcej niż U = 0,20 W/(m2.K), ale już od 2017 r. będzie to 0,18 W/(m2.K), a od 2021 r. – 0,15 W/(m2.K). Znacznie szybciej niż obowiązujący współczynnik rośnie jednak wśród inwestorów świadomość konieczności oszczędzania energii. Już teraz zapobiegliwi projektanci izolują dachy tak, by współczynnik przenikania ciepła wynosił 0,15-0,11 W/(m2.K), a w przypadku domów pasywnych jeszcze mniej. Oznacza to, że w dachu muszą się zmieścić coraz grubsze warstwy izolacji.
Rodzi to problemy podczas ich montażu. Inwestorzy oraz projektanci szukają więc nowych sposobów rozmieszczania ocieplenia. Zainteresowanie budzą materiały izolacyjne układane na krokwiach. Ich zaletą jest to, że pozwalają wyeliminować mostki cieplne, jakimi są krokwie. Jednak grubość takiej izolacji jest limitowana względami technicznymi i estetycznymi, stąd w praktyce często okazuje się niewystarczająca. Dlatego w nowoczesnych rozwiązaniach łączy się izolację nakrokwiową z ociepleniem układanym między krokwiami, a często również pod nimi. Taki wielowarstwowy układ pozwala zbudować naprawdę ciepły dach i pokonać trudności montażowe, jakie występują przy bardzo grubych warstwach.
W artykule znajdziesz:
- wiele fachowych informacji na temat skutecznego ocieplania dachu skośnego w domach energooszczędnych i pasywnych
- sposoby na ułożenie w dachu grubej warstwy ocieplenia, gwarantującej maksymalną ochronę termiczną
- detale i rysunki opracowane przez architektów specjalizujących sie w budownictwie energooszczędnym
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych