Nowoczesne zaprawy klejowe
Do wykonywania okładzin z płyt i płytek z ceramiki, kamienia naturalnego, szkła, spieków kwarcowych na najróżniejszych podłożach są potrzebne wyspecjalizowane kleje. Przybliżamy ich podstawowe właściwości.
W Polsce rozszerzenie oferty typów klejów do płytek nastąpiło na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem rynku budowlanego. Przed laty do przyklejania płytek na ścianie wystarczyła zwykła zaprawa cementowa, bo były one bardzo nasiąkliwe. Płytki moczono w wodzie przed przyklejeniem, a cement wiązał i trzymał je mechanicznie. Kiedy wyszliśmy z płytkami na zewnątrz domu, potrzebne stały się zaprawy mrozoodporne, czyli o większej zawartości cementu. Można przyjąć, że były to pierwsze nowoczesne kleje. Teraz to już nie wystarczy.
Za nowoczesne kleje możemy uznać takie zaprawy, które oprócz cementu, piasku i wypełniaczy zawierają dodatki uszlachetniające nadające gotowej masie określone właściwości.
W płytkarstwie wiele rzeczy robi się na wszelki wypadek. Żeby doszło do odspojenia się płytek, musi wystąpić splot kilku okoliczności. Dlatego stosuje się różne zabiegi, żeby to nie nastąpiło. Kleje mają kombinację różnych właściwości. Mało ...
W artykule znajdziesz:
- porady wybrać odpowiedni klej do płytek, podłoża i sytuacji, w której chcemy go zatosować
- wskazówki, jak czytać informacje na opakowaniach zaprawy (wyjaśnienie, co oznaczają stosowane przez producentów symbole)
- podział klejów na klasy z informacją o ich przeznaczeniu
- opis właściwości zapraw specjalnych (samorozpływnych, grubowarstwowych, klejów do kamienia)
- ofertę klejów dostępnych na rynku (cena, zużycie na m2, rodzaj, klasa, rodzaj płytek i podłoża, na jakie nadaje się zaprawa)
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych