Mały, ale samodzielny energetycznie
Przybliżamy mało znane technologie, materiały, rozwiązania, które mogą zaciekawić planujących budowę lub remont.
W tym niewielkim budynku może wygodnie zamieszkać mała rodzina. Dzięki dopracowanej konstrukcji i wyposażeniu dom generuje więcej energii niż zużywają domownicy. W eksploatacji jest praktycznie bezkosztowy, co daje oszczędności rzędu nawet 10 tys. zł rocznie w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.
W wersji standardowej dom ma na tyle dobrą termoizolacyjność, że spełnia wymogi budynku pasywnego. Po uzupełnieniu go panelami fotowoltaicznymi oraz urządzeniami grzewczymi i wentylacyjnymi staje się domem plusenergetycznym – wytwarza więcej energii, niż zużywa. Dzięki temu mieszkańcy nie ponoszą kosztów energii, podgrzewania wody i powietrza.
Szybka budowa
To duży atut domu Solace. Budynek o tak małej kubaturze (100 m3) można posadowić na ruszcie fundamentowym. W gruncie zagłębia się stopy fundamentowe (12 gruntowkrętów), a na nich montuje ramę stalową. Te elementy są dołączone do zestawu wraz z prefabrykowanymi przegrodami zewnętrznymi. Teren nie musi być specjalnie przygotowany, ale dobrze, gdy działka jest uzbrojona, czyli ma dociągnięte media (prąd i wodę). Oczywiście wodę można czerpać z własnej studni, a zamiast kanalizacji zainstalować szambo.
Dom zestawia się z 16 elementów dostarczanych na budowę w kontenerze. Montaż do stanu deweloperskiego zajmuje jedynie 24 godziny.
Potem instaluje się urządzenia grzewcze, wentylacyjne i panele fotowoltaiczne, a także wyposażenie, co może potrwać do czterech dni. Dom Solace można zmontować samodzielnie, bo do zestawu elementów jest dołączona instrukcja.
Konstrukcja
Prefabrykaty są zrobione z dwóch materiałów – płyt MFP oraz zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej z ekologicznym środkiem spieniającym. Elewację pokrywa się okładziną. W budynku pokazowym wykorzystano blachę stalową i szalówkę z modrzewia syberyjskiego.
Zastosowanie termoizolacji z poliuretanu o λ na poziomie 0,22 W/(m.K) pozwoliło uzyskać ciepłe przegrody przy zredukowaniu ich grubości. Ściany domu Solace mają grubość 17,6 cm i U = 0,147 W/(m2∙K). Dzięki temu zmniejszono zużycie drewna na elementy szkieletu do 0,8 m3.
Dodatkowo, aby zminimalizować straty ciepła, okna zamontowane w domu nie otwierają się.
Program użytkowy domu
Dom ma blisko 30 m2 na parterze – korytarz, pokój dzienny połączony z kuchnią i łazienką – oraz około 15 m2 na antresoli, gdzie są usytuowane sypialnia i garderoba. Konstrukcja i prosty kształt domu umożliwiają traktowanie go jako modułu i zestawianie w obiekty szeregowe lub domy o większej powierzchni.
Zero- lub plusenergetyczny
Dom jest wyposażony w umieszczone na jednospadowym dachu 24 panele fotowoltaiczne, produkujące przeciętnie 7600 kWh/rok. W dzień powinno to wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania przeciętnej trzyosobowej rodziny na poziomie 15 kWh/m2/rok. Budynek ma optymalną termoizolację i przy najmniejszej możliwej kubaturze jest zeroenergetyczny, czyli ma zerowe zużycie energii netto i zerową emisję dwutlenku węgla rocznie. Oczywiście urządzenia elektroniczne, w które dom jest wyposażony, są energooszczędne. Ponadto nadwyżka energii może być sprzedawana do sieci i generować dochód dla właścicieli. Budynek jest wyposażony w dwukierunkowy licznik prądu, który w dzień liczy energię wyprodukowaną, a w nocy zużytą. Jeśli wartości się bilansują, użytkownicy nie ponoszą kosztów pracy urządzeń elektrycznych.
W standardzie dom Solace nie ma baterii, która magazynowałaby energię, przede wszystkim ze względu na wysokie koszty takiego rozwiązania. Dokupienie baterii pozwoli na całkowitą niezależność energetyczną.
Budowa domu pokazowego
Pracę rozpoczęto od wykonania prefabrykowanego fundamentu. W podłożu zamocowano 12 gruntowkrętów, a na nich zmontowano stalową ramę fundamentową. Następnie, rozładowując pozostałe prefabrykaty, zestawiano z nich poszczególne przegrody
fot. Solace HouseIle to kosztuje?
Budynek całoroczny o powierzchni około 45 m2 kosztuje około 150 tys. zł netto zależnie od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W cenie zawarte są wszystkie urządzenia pozwalające otrzymać dopłaty, zarówno do instalacji fotowoltaicznej, jak i domu energooszczędnego – panele fotowoltaiczne wraz z dwukierunkowym licznikiem prądu, urządzenia wentylacyjne służące odzyskiwaniu ciepła, pompa ciepła powietrze-powietrze oraz podgrzewacz wody z pompą ciepła. Dom dostarczany jest w stanie deweloperskim zamkniętym, czyli ze wszystkimi instalacjami, stolarką drzwiową i okienną, a także schodami. Zakup pozostałych sprzętów, materiałów do wykończenia podłóg, łazienki, kuchni należy już do inwestora.
Instalacje i urządzenia
Na dachu skierowanym na południe zamontowano 24 moduły monokrystaliczne (każdy o mocy 320 W). Dzięki wsparciu optymalizatorami, poszczególne moduły działają niezależnie
fot. Solace HouseParametry domu
Współczynnik przenikania ciepła U:
- ściany – 0,148 W/(m2∙K);
- dach – 0,10 W/(m2∙K);
- podłoga na gruncie – 0,10 W/(m2∙K);
- okna – 0,61 W/(m2∙K);
- drzwi zewnętrzne – 0,51 W/(m2∙K);
- zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – mniej niż 15 kWh/m2/rok
Zdjęcia Solace House