Kominy na lata
Lekcja 12.
Kominy odprowadzają poza dom spaliny oraz zużyte, nieświeże powietrze. Nieprawidłowo zaprojektowane i wadliwie zbudowane nie spełnią należycie swej funkcji. Urządzenia grzewcze będą źle pracować albo zaczną się kłopoty z wentylacją. Jak i z czego budować kominy, by dobrze służyły przez długie lata?
Warto wiedzieć
Rodzaje przewodów kominowych
Spalinowe – służą do odprowadzania z kotłów olejowych bądź gazowych spalin o stosunkowo niskiej temperaturze. Muszą być odporne na działanie kwaśnych skroplin, dlatego przeważnie mają wkład – kamionkowy lub ze stali kwasoodpornej, który wymaga obudowy (wyjątkiem są kominy dwuścienne stalowe).
Powietrzno-spalinowe – do kotłów z zamkniętą komorą spalania. Odprowadzają spaliny i zapewniają dopływ świeżego powietrza spoza budynku.
Dymowe – są przeznaczone do odprowadzania dymu, nadają się więc do kotłów na paliwa stałe, kominków, kóz i pieców kaflowych. Nie muszą być odporne na działanie kwaśnych skroplin, więc nie wymagają instalowania wewnątrz wkładu.
Uniwersalne – odporne na wysoką temperaturę i działanie kwasu – mogą odprowadzać spaliny z kotłów na gaz lub olej oraz dym z urządzeń na paliwo stałe.
Wentylacyjne – odprowadzają poza budynek powietrze. Dostaje się ono do ich wnętrz przez wloty umieszczone w ścianach kominowych w odpowiednich pomieszczeniach. Wyloty z kanałów wentylacji grawitacyjnej powinny się znajdować w bocznych ścianach komina (na przestrzał), przy jego zakończeniu.
Artykuł ten składa się z części:
Wydanie: Murator 12/2012