Murator Budowa Izolacja cieplna przegród zewnętrznych

Izolacja cieplna przegród zewnętrznych

Racjonalne zakupy w składzie budowlanym

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz NAPISZ DO AUTORA

Jak z bogatej oferty materiałów termoizolacyjnych wybierać konkretne produkty, żeby dokonać najkorzystniejszego zakupu? Co trzeba porównywać? Sprawdzimy to na przykładach.

Izolacja cieplna przegród zewnętrznych

Rodzaj materiału izolacyjnego i jego parametry trzeba dostosować do typu przegrody i technologii jej wykończenia. Gdy na elewacji łączy się tynk z okładziną montowaną na ruszcie, często łączy się też różne materiały termoizolacyjne. Tynk układa się na styropianie w systemie ETICS, a między elementami rusztu, na którym mocuje się okładzinę – wełnę mineralną

fot. Andrzej Szandomirski

W każdym projekcie znajdziemy charakterystykę energetyczną budynku. Są w niej podane między innymi zapotrzebowanie na energię użytkową oraz wartości współczynnika przenikania ciepła U dla wszystkich przegród zewnętrznych. Te wyliczenia są zrobione przy założeniu pewnych rozwiązań technologicznych i materiałowych.

Obecnie zdecydowana większość domów ma ściany dwuwarstwowe wymurowane na tradycyjnych fundamentach i dachy skośne. Przegrodami zewnętrznymi wymagającymi ocieplenia są w nich ściany, połacie dachu oraz podłoga na gruncie wykonywana między ścianami fundamentowymi. Oczywiście są także domy budowane na płycie fundamentowej czy zwieńczane dachem płaskim i w tych przegrodach także musi być izolacja termiczna.

W artykule znajdziesz:

  • wskazanie miejsc, które wymagają ocieplenia
  • omówienie zależności między izolacyjnością przegrody a grubością ocieplenia
  • wyjaśnienie, kiedy decydując się na cieplejszy materiał lepiej zachować grubość warstwy ocieplenia, a kiedy można ją zmniejszyć

Podpowiadamy, jak porównywać materiały przy zakupie, i jak wybrać ten najkorzystniejszy w relacji jakość ocieplenia a jego cena.

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 3/2019 Tekst Ewa Trusewicz
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł