Drugie życie drewnianych domów
Kupno i przeniesienie starego domu może być w trudnych czasach sposobem na niedrogie pozyskanie własnego kąta. Rozebranie i ponowne złożenie budynku z drewna to zadanie na jeden sezon budowlany.
W Polsce najczęściej przenoszone są stare chaty budowane w technologii wieńcowej, czyli z grubych bali układanych jeden na drugim. Takie domy zachowały się jeszcze we wsiach, zwłaszcza we wschodniej części kraju. Najczęściej przenoszą je miłośnicy stylowego drewnianego budownictwa, którzy adaptują je na letniska lub działalność agroturystyczną. Nowy budynek składają z reguły w odległości do kilkudziesięciu kilometrów od miejsca, gdzie stał pierwotnie. Ułatwia to ponowne harmonijne wpisanie się domu w krajobraz, poza tym pozwala oszczędzić na kosztach transportu, które mogą być dość wysokie.
Można również przenosić domy wybudowane w technologii sumikowo-łątkowej, czyli szkieletu wypełnionego połówkami bali, a nawet takie, których konstrukcją jest szkielet kanadyjski. Przenoszenie tych ostatnich, choć daje możliwość prawie pełnego ponownego wykorzystania surowca, nie jest w Polsce rozpowszechnione ze względu na niewielką popularność tego typu budownictwa – szacuje się, że domy w tej technologii stanowią ...
W artykule znajdziesz:
- informacje o finansowych aspektach przenoszenia domu
- porady doświadczonego inwestora. Na co zwracać uwagę kupując stary dom z bali
- opis rzadko spotykanego w Polsce przenoszenia domu w technologii szkieletowej
- rysunki pokazujące zmiany, jakie wprowadza się do starych domów z bali, aby je dostosować do współczesnych wymagań
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych