Dom pasywny i prefabrykowany
Dom pasywny można zamówić w fabryce domów prefabrykowanych. Jeden taki, o konstrukcji szkieletowej, stoi już w miejscowości Stawiguda pod Olsztynem.
Dom w Stawigudzie śmiało nazwiemy prototypem. Co więcej, jest to prototyp udany, który przeszedł szereg skomplikowanych testów i zakwalifikował się do produkcji seryjnej. Zastosowano w nim najnowocześniejsze, a nawet unikalne rozwiązania sprzyjające energooszczędności i komfortowi użytkowania. Został zbudowany przez firmę Brawo Domy Pasywne jako obiekt referencyjny. Część pomieszczeń udostępniono wszystkim zainteresowanym takim budownictwem, reszta to powierzchnie biurowe. Dom w Stawigudzie zaskakuje ładną bryłą oraz dużymi przeszkleniami, i to nie tylko na elewacji południowej, co nie jest zupełnie typowe dla domów pasywnych. Ma dwa skrzydła. Jedno – zbudowane w technologii szkieletowej – to część prefabrykowana. Drugie wymurowano z betonu komórkowego.
Ten wzorcowy budynek przeszedł test szczelności i otrzymał certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. To dowodzi, że zamówienie prefabrykowanego domu pasywnego w wyspecjalizowanej firmie zapewniającej staranność i fachowość montażu może być dobrym wyborem. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku budownictwa pasywnego jakość wykonania jest równie ważna jak projekt. Najlepiej, gdy wykonawca przed przekazaniem kluczy wręczy nam też certyfikat pasywności wystawiony przez renomowaną jednostkę badawczą. Taki dokument gwarantuje, że nie kupiliśmy domu, którego pasywność kończy się na projekcie.
W artykule znajdziesz:
- parametry cieplne tego domu
- wypowiedź projektanta budynku na temat kwestii zachowania szczelności bryły
- anazlizę zastosowanych technologii i materiałów
- rysunki pokazujące detale konstrukcji i przekroje kluczowych przegród
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia SAINT-GOBAIN