Docieplanie skosów poddasza celulozą
Przeprowadzasz remont domu lub mieszkania? Oto praktyczne wskazówki wykonawcze, które pomogą zakończyć go sukcesem.
Przeprowadzenie takich prac na zagospodarowanym poddaszu to nie lada wyzwanie. Aby nie zrywać okładzin wewnętrznych ani nie demontować pokrycia dachowego, można między istniejące warstwy dachu wdmuchnąć sypką izolację z celulozy.
W mieszkaniu na poddaszu starego domu często panują niekomfortowe warunki – zimą jest tam bardzo zimno, a latem wnętrze mocno się nagrzewa. To sygnał, że połacie dachu mają zbyt mały opór cieplny.
Może to być wynikiem tego, że ułożono w nich za cienką warstwę materiału ociepleniowego albo część ocieplenia opadła i powstały puste przestrzenie.
Termoizolację można uzupełnić, wdmuchując w połacie granulat, na przykład celulozę. Potrzebne będą tylko niewielkie otwory w okładzinie. Pozwala to zmniejszyć zakres remontu i szybko uporać się z problemem.
Sypka celuloza szczelnie wypełni miejsce, na przykład po opadłej wełnie, będzie też świetnie współpracować z drewnianą więźbą. Granulat miękko otoczy jej elementy i nawet podczas niewielkich ruchów dachu nie powstaną szpary wokół krokwi.
Przed rozpoczęciem prac warto zbadać izolacyjność przegrody kamerą termowizyjną, a także ocenić stan dachu i ustalić, jakie są w nim warstwy.
W artykule znajdziesz:
- omówienie izolacji z celulozy, jej cech i parametrów
- podpowiedź, jak sprawdzić dach przed docieplaniem celulozą
- wskazówki przydatne przy prowadzeniu prac - od strony poddasza i od zewnątrz
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych