Czy warto budować?
Być może nie macie wątpliwości, jednak większość inwestorów zadaje sobie to pytanie. Nie ma co ukrywać: budowa będzie sporo kosztować, prawdopodobnie czekają was długie lata spłacania kredytu, a kiedy już zamieszkacie w domu, musicie się liczyć także z wyższymi kosztami utrzymania. Im większe macie zasoby, oszczędności na starcie, z tym większym optymizmem możecie przystępować do inwestycji. Najważniejsze, to tak ją zaplanować, żeby dało się ją zakończyć z sukcesem. Dlatego wbrew romantycznym hasłom najpierw mierzcie siły i do nich dostosujcie zamiary. Oto cała mądrość. Budowa, której nie można ukończyć, bo źle obliczono koszty, to katastrofa. Wykończony i zamieszkany dom, nawet nieduży i skromny, to życiowy sukces.
Pasja budowania
Budowanie wymaga nie tylko pieniędzy, lecz także czasu. To wysiłek, na który składają się starania całej rodziny. Często trzeba rezygnować z wypoczynku, poświęcać wolne chwile na planowanie i organizację, urlop spędzać na nadzorowaniu robót lub wręcz pracy własnej. Chociaż coraz mniej osób buduje tak zwanym systemem gospodarczym, na pewno zaangażowanie inwestora pomaga zmniejszyć koszty i dopilnować jakość prac. Zresztą trudno tego uniknąć, nawet jeśli założenia są inne. Najczęściej okazuje się, że czas budowy domu (w każdym razie pierwszego) to niezwykle intensywny i pracowity okres w życiu. Ale też dla bardzo wielu osób to także wspaniałe, wywołujące ogromne emocje i satysfakcjonujące doświadczenie. Posłuchajcie tych, którzy już wybudowali. Najczęściej opowiadają o tym okresie z ogniem w oku. Zaangażowanie przyniesie wam nie tylko wymierne korzyści. Bardzo wiele się nauczycie, będziecie się sprawdzać w nowych rolach, być może odkryjecie drzemiące w was umiejętności i pokłady energii, które was zadziwią.
Radość tworzenia
Inwestowanie we własny dom dlatego jest tak emocjonujące, że w gruncie rzeczy stanowi działalność twórczą. Była pusta działka, będzie dom. Od was zależy jaki. Podejmujecie wszystkie decyzje. Dzięki wam powstaje coś nowego i niepowtarzalnego – wasza przestrzeń. Osłonicie ją ścianami i dachem. Kawałek pola zamienicie w ogród, w którym będą się bawiły wasze dzieci. Wzniesiony dom będzie waszym dziełem.
Po swojemu
Z tym wiążą się dodatkowe przyjemności. Decydując o wszystkim, kształtujecie dom na własną miarę. W wyborze działki i projektu, dostosowaniu go do swoich potrzeb, wyborze materiałów wykończeniowych kierujecie się swoimi upodobaniami. Macie szansę na realizację marzeń, nawet zupełnie indywidualnych i nietypowych. Pomalujecie ściany na ulubione kolory, urządzicie przestrzeń tak, jak chcecie. Nawet jeśli zatrudnicie do tego specjalistów, tak naprawdę wszystkie decyzje estetyczne będą należały do was. Nie ma dwóch takich samych domów, choćby były budowane według tego samego projektu. Na każdym odciska się charakter jego właścicieli.
Niezależność i przestrzeń
Już nie kawałek podłogi, ale kawałek świata należy do właścicieli domu. Nie dzielicie terenu z niemiłym sąsiadem, nie jesteście narażeni na cudze hałasy, słuchanie odgłosów życia w bloku. Jeśli nie mieszkaliście dotąd w domu, czeka was kompletna zmiana życia. Nie musicie się zamykać w czterech ścianach, żeby być u siebie. Wasze będą taras, widok ogrodu, drzewa, które posadzicie, miejsce do gry w piłkę oraz domek do zabawy dla dzieci.
Pod tym względem nawet nieduży dom zapewnia luksus nieznany lokatorom mieszkań. Niejeden z nich musi czekać na urlop, żeby zaznać kontaktu z naturą i przestrzenią, wy będziecie je mieli na co dzień, przynajmniej w granicach swojej posesji.
Możliwość spędzania czasu przed domem, korzystania z ogrodu, powiększenia i wzbogacenia w ten sposób przestrzeni do życia jest jedną z najważniejszych korzyści posiadania domu.
Stabilność
Dom to także inwestycja, którą podejmuje się z myślą o przyszłości. Będziecie z niego korzystać, i oby wam długo i dobrze służył. Dodatkowo miejcie świadomość, że inwestujecie w coś trwałego, nieruchomość, którą można zostawić dzieciom, a w szczególnych wypadkach także sprzedać. Wartość nieruchomości w naszym kraju jest dość pewna, a praktyczny pożytek z niej niekwestionowany. Posiadanie domu daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności, zwłaszcza że możecie go zbudować tak, aby był odporny na kryzys czy zmiany losu.
Dom, drzewo, syn...
Budowa domu jest jak założenie gniazda. To przedsięwzięcie pionierskie podejmowane z myślą o wspólnocie. Dla waszych dzieci dom będzie pierwszym miejscem, jakie poznają, prawdziwie własnym i najbliższym. Takie miejsca się kocha, do niego się tęskni i wraca.
Wasz dom może być także gościnnym miejscem spotkań. Staropolską gościnność mamy przecież w genach, a ona nie może się obyć bez domu z wielkim stołem czy hucznych przyjęć w ogrodzie. Są domy, do których zjeżdżają się wszyscy członkowie rodziny jak ptaki do gniazda. Jeśli taka perspektywa jest wam miła, a do tego lubicie być oparciem dla swoich bliskich, koniecznie budujcie.
...i prestiż
Niekiedy po prostu wypada mieć dom. Ma to znaczenie zarówno ze względu na własne samopoczucie, jak i na to, jak patrzą na nas inni. Udana budowa jest jednocześnie świadectwem przedsiębiorczości i umiejętności skutecznego działania inwestorów. Wskazuje także na ich poziom życia oraz gust. Najlepsze dzieła architektury powstawały właśnie dzięki takim ambicjom.
Inwestycja jest naszą wizytówką. Piękny dom budzi respekt i podziw, dlatego przyjemnie jest być jego właścicielem.
***
Marzysz o własnym domu? W naszym poradniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz budowę domu.