Co nowego w oknach z tworzywa
Nie da się wybudować domu bez okien. Wszyscy wiemy, że im cieplejsze będą przeszklenia, tym mniejsze będą straty ciepła zimą, a im większe przeszklenia, tym więcej światła we wnętrzach i zysków z energii słonecznej. Warto, by były także funkcjonalną ozdobą naszych domów.
Współczesne okna to bardzo nowoczesne produkty budowlane. Charakteryzują się tak dobrymi parametrami, że zaostrzanie w kolejnych latach wymagań co do ich izolacyjności nie przyniesie rynkowych rewolucji. Już dziś wszyscy producenci oferują okna o współczynniku Uw nieprzekraczającym 0,9 W/(m2.K), a więc na miarę wymagań, które zaczną obowiązywać od 2021 r.
Konsekwencją tego są masywniejsze okna. Zwiększono liczbę komór w profilach z PCW, zaczęto je wypełniać materiałem izolacyjnym, a tradycyjne wzmocnienia stalowe zmieniły kształt (mają przekładki lub wypełnienia z materiałów izolacyjnych), a czasem są zastępowane wzmocnieniami kompozytowymi. Pogrubiono profile w oknach drewnianych. Standardem stają się dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem, wokół których jest tak zwana ciepła ramka minimalizująca liniowy mostek cieplny na połączeniu szyby z ramą skrzydła.
Skoro w dziedzinie izolacyjności termicznej osiągnięto tak wiele, na czym teraz skupia się uwaga producentów okien?
W artykule znajdziesz:
- informacje, na czym obecnie - poza izolacyjnością termiczną - skupia się uwaga producentów okien
- sposoby na wpuszczenie do wnętrz większej ilości światła, bez zmiany wielkości okien
- wyjaśnienia, dzięki czemu okna są bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne.
Okna zaczyna się dziś traktować podobnie jak materiały wykończeniowe i meble. Warto więc sprawdzić to, zanim się je zamówi.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych