Ciepłe schody na strych
Poprawnie zamontowane stanowią wygodne wejście na strych, a jednocześnie dobrze izolują go od użytkowej części poddasza.
Ponieważ ciepłe powietrze najmocniej ucieka z budynku górą – przez skosy połaci i strop nad poddaszem – to w tych przegrodach umieszcza się najgrubsze ocieplenie. Nie powinno się przerywać go otworem wyłazowym, który będzie zamknięty tylko cienką klapą, bo powstanie duży mostek termiczny. Żal jednak rezygnować z przestrzeni strychu, gdzie można umieścić na przykład rekuperator czy po prostu przechowywać sprzęty sezonowe. Dawniej klapy gotowych schodów strychowych izolowano słabo lub nie robiono tego wcale. Aby ograniczyć straty ciepła, budowano na strychu nadstawki z ociepleniem, ale żeby wejść na strych, trzeba je było odsunąć. Częściej po prostu naklejano styropian na klapę, jednak by dała się otworzyć, można to było zrobić tylko w środkowej części. Na obwodzie nadal był mostek termiczny. W całości dało się ocieplić tylko zwykłą prostą klapę niepołączoną ze schodami. Dlatego w wielu domach funkcję komunikacji między ...
W artykule znajdziesz:
- informacje, jak wybrać rozmiar schodów, by dało się je zamocować w istniejącym stropie i pod nim rozstawić
- wskazówki, jaką izolacyjność cieplną powinny mieć schody, by nie stanowiły mostka termicznego
- podpowiedź, jak poprawnie zamontować schody w stropie
Dowiesz się także, jak dopasować stopki drabinki schodów do wysokości pomieszczenia, a także jak wykończyć szczeliny wokół klapy.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Fakro