Błędy w murowaniu ścian
Technologię tradycyjną stosuje się od lat i wydawać by się mogło, że zasady murowania są znane wszystkim budowlańcom. Niestety, błędy wykonawcze wciąż się zdarzają.
Większość domów nadal buduje się w technologii tradycyjnej, czyli ze ścianami murowanymi z elementów drobnowymiarowych. Mają one duże znaczenie w konstrukcji budynku, bo przenoszą obciążenia (użytkowe i ciężar własny konstrukcji) na fundamenty. Na budowach, zwłaszcza małych, coraz trudniej spotkać prawdziwego murarza – z praktyką i wiedzą wyniesioną ze szkoły zawodowej. Brakuje wykwalifikowanych wykonawców.
Niestety, błędów popełnionych na tym etapie budowy najczęściej nie da się poprawić. Co prawda po wykończeniu ścian tych usterek nie widać (przykrywa je ocieplenie, tynk lub okładzina), ale podczas użytkowania budynku mogą się uwidocznić w różny sposób, na przykład w postaci rys bądź pęknięć. Dlaczego inwestorzy mają się godzić na gorszą jakość techniczną budynków? W obecnie budowanych nowoczesnych domach o niewielkim zapotrzebowaniu na energię powinno się zadbać o poprawne zrobienie każdego detalu. Normalnym i właściwym stanem rzeczy jest spełnienie wszystkich wymagań, instrukcji i ...
W artykule znajdziesz:
- listę kontrolną, czyli podpowiedź co sprawdzać
- opis 14 błędów, które można najczęściej zobaczyć na budowach domów murowanych
- wyjaśnienie, dlaczego są niebezpieczne i do czego mogą doprowadzić
- wskazówki, jak murować, żeby nie powstały te błędy
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych