Beton we wnętrzu
Surowy beton konstrukcyjny może być jednocześnie elementem dekoracyjnym. Taki zamysł ujęty w projekcie można zrealizować podczas budowy domu. Ale jest także kilka sposobów na stworzenie betonowych dekoracji w czasie remontu starych lub wykańczania nowych wnętrz.
Coraz częściej sięgamy po beton architektoniczny. Jest to taki beton, którego staranność wykonania i receptura (dobór kruszywa, czasem specjalne dodatki) pozwalają na to, żeby pozostawić go w stanie niewykończonym. Pełni on nie tylko funkcję konstrukcyjną, lecz także zdobi wnętrza. Architekt (czasem wspólnie z inwestorem) określa, które powierzchnie mają być w taki sposób wykonane. Najczęściej betonujemy stropy, podłogi, słupy, schody. Ale z betonu można zrobić także mniejsze elementy we wnętrzu, na przykład fragment ściany lub blat w łazience. Jeśli godzimy się na pozostawienie ich w stanie surowym, jest to wygodne rozwiązanie, bo element z betonu i tak musi być wykonany, a nie musimy go dodatkowo wykańczać. Najczęściej beton architektoniczny jest przygotowywany ze szlachetnej mieszanki, która jest układana w specjalnym deskowaniu i wymaga starannego zawibrowania, aby na powierzchni nie było porów.
Efekt betonu można także uzyskać, wykorzystując różnego rodzaju betonowe płyty lub powłoki wykończeniowe, na przykład mineralne tynki dekoracyjne, tynki modyfikowane polimerami, farby strukturalne udające beton. Takie rozwiązanie stosuje się na przygotowanym podłożu, którym jest najczęściej tynk.
Beton architektoniczny
Może nim być zwykła mieszanka do wykonywania elementów konstrukcyjnych. Składa się ona z cementu wymieszanego z piaskiem, kruszywem i wodą. Po ułożeniu powstanie element koloru szarego. Do celów dekoracyjnych może być przygotowana specjalna mieszanka według receptury opisanej w projekcie, zawierająca na przykład cement biały, który sprawi, że beton będzie jaśniejszy, nawet biały. Można dodać określone barwniki, żeby uzyskać zaplanowany kolor. Do przygotowywania betonu architektonicznego najczęściej używa się cementu niższej klasy (CEM III), tak zwanego hutniczego, ale w większej ilości, żeby uzyskać odpowiednią wytrzymałość elementów. Jest on jasny i daje jasne odcienie betonu. Co ważne, taki cement wolniej wiąże, więc nie ma zagrożenia, że na powierzchni pojawią się spękania. Beton trzeba odpowiednio zagęścić, żeby mieszanka dobrze wypełniła deskowanie i nie powstały puste przestrzenie. Należy także pamiętać o jego pielęgnacji w czasie wiązania i dojrzewania. W tym celu musimy zapewnić odpowiednią ilość wilgoci, czyli powierzchnię trzeba zraszać wodą.
Faktura. Zależy od sposobu i rodzaju deskowania. Jeśli użyjemy zwykłych desek, na gotowej powierzchni powstanie wyraźny wzór słojów drewna. Gdy blaty zostaną niezbyt precyzyjnie zbite i połączone ze sobą, na krawędziach mogą się utworzyć...
W artykule znajdziesz:
- pomysły na to, by uzyskać we wnętrzu efekt betonu za pomocą różnych materiałów: betonu atchitektonicznego, płyt betonowych, tynków oraz farb dekoracyjnych, a także opis możliwych efektów estetycznych z ich użyciem
- wybór inspirujących zdjęć każdego z przedstawianych przez nas materiałów
- wskazówki, jak wykonać z nich okładzinę
- informacje o orientacyjnych cenach materiałów
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych