15 pytań o duże przeszklenia
Są znakiem rozpoznawczym każdego współczesnego domu. Podnoszą jego atrakcyjność i pozwalają przez cały rok cieszyć się ogrodem. Co trzeba wiedzieć o panoramicznych oknach, aby dobrze je wybrać?
1. Jak duże może być przeszklenie w elewacji?
Duże przeszklenia to synonim luksusu. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając doskonałe doświetlenie wnętrz oraz piękny widok. Najczęściej są to duże otwierane okna prowadzące na taras. Ale nawet wtedy, gdy za oknem nie ma tarasu, duże okno pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie, zacierając podział między wnętrzem a ogrodem. Taki efekt szklanej ściany dają okna o wąskich ramach, z progiem na poziomie posadzki i z minimalną liczbą podziałów. Jeśli duże okno nie będzie pełniło funkcji drzwi tarasowych, nie musi się otwierać. Wtedy będzie przezierną przegrodą zewnętrzną.
Jeżeli przeszklenie ma się otwierać, wówczas na jego wielkość ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim są to ciężar zestawu szybowego, sposób otwierania skrzydeł i materiał, z którego są zrobione profile. Najwyższe skrzydła mogą mieć okna tarasowe z profilami z aluminium. Standardem są konstrukcje o wysokości 3 m. Nieco mniejsze są okna z profilami drewnianymi – standardowe mają najczęściej 260-270 cm. Najmniejsze są skrzydła z profili tworzywowych, zazwyczaj jest to 240-250 cm. W parze z wysokością określa się szerokość skrzydła, która zależy od jego ciężaru, a o tym przesądza rodzaj zestawu szybowego. Im cieplejszy pakiet, tym więcej ma tafli szkła, a więc jest cięższy.
Potencjalną wielkość okna mogą też zmniejszyć antywłamaniowe zabezpieczenia szyb, które zwiększają ich masę. W każdym systemie otwierania skrzydeł jest określona maksymalna masa skrzydła. Najcięższe, a przez to największe, mogą być skrzydła przesuwające się po prowadnicach – nawet do 400 kg. Jeśli mają się dodatkowo uchylać, muszą być dwukrotnie lżejsze. Tradycyjne skrzydło rozwieralne musi być jeszcze lżejsze, a więc musi być węższe. Przeszklenie ma wtedy więcej pionowych podziałów.
Oczywiście można się zdecydować na okna przygotowane na zamówienie ze specjalnymi wzmocnieniami. Jeżeli okno nie wymaga zastosowania drogich technologicznie wzmocnień, jego cena może być proporcjonalna do wielkości.
Ale dużym przeszkleniem można nazwać również okno o standardowej wysokości, lecz kilkakrotnie od takiego szersze czy zestawy okienne umieszczone na styku schodzących się ścian, dające efekt przeszklonego narożnika. (et)
W artykule znajdziesz:
informację, z którymi powinien zapoznać się każdy inwestor, między innymi:
- Kiedy lepiej jest wybrać przeszklenie stałe, a kiedy otwierane
- Czym się różnią okna z różnych materiałów
- Które mają najcieńsze ramy
- Które konstrukcje mają niski próg
- W którym miejscu ściany i jak powinno być zamontowane duże przeszklenie
- Jakie sposoby na zrobienie szklanego narożnika
- Jak zatrzymać ciepło zimą i nie wpuścić latem
- Co podnosi bezpieczeństwo dużego przeszklenia
- Jakie rozwiązania chronią przed hałasem
- Jak duże może być przeszklenie w dachu
- Od czego zależy wielkość przeszklenia przy drzwiach zewnętrznych
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych