Wielkie pole do popisu
Kiedy budowano ten dom, mieszkańcy wsi byli pewni, że ktoś stawia sobie stodołę. Nie szkodzi. Prosta parterowa bryła mieści dużą część mieszkalną i garaż, a wysoki dach pomógł stworzyć reprezentacyjną strefę dzienną.
Dom stanął na prawie ćwierćhektarowej działce położonej pod lasem (administracyjnie rzecz biorąc, przy ulicy Wielopole na obrzeżach wsi Pilchowice). Inwestorzy Agata i Szczepan Twardochowie, architektka i pisarz, potrzebowali własnych pracowni domowych i było jasne, że nie mogą sobie pozwolić na kupno odpowiednio dużego mieszkania w mieście (zwłaszcza że ceny za 1 m2 osiągały wtedy bardzo wysokie pułapy). Wobec tego postanowili zaprojektować i wybudować własny dom – taki, na jaki ich stać i jaki odpowiada ich potrzebom. Inwestorka i zarazem autorka projektu podkreśla umiarkowany koszt budowy. Stan „pod klucz” udało się zamknąć w kwocie około 2000 zł za 1 m2.
– Ludziom często się wydaje, że budowa domu oznacza ogromne wydatki. Oczywiście, że tak, ale w wielu kwestiach można je znacznie ograniczyć, na przykład decydując się na konstrukcję drewnianą czy wybierając nieoczywiste materiały wykończeniowe i detale ...
W artykule znajdziesz:
- piękne zdjęcia bryły i wnętrz oraz plan domu wybudowanego na nietypowej działce
- podpowiedzi dotyczące tego, jak nowoczesna architektura może nawiązywać do tradycyjnej lokalnej zabudowy
- informacje o zaletach i wadach konstrukcji szkieletowej
- inspiracje, jak może wyglądać oszczędna w wyrazie i niebanalna strefa dzienna
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia Tomasz Zakrzewski
Projekt architekt Agata Twardoch