Murator Architektura Wbity w niebo
Prezentacja domu

Wbity w niebo

Anna Okołowska
Anna Okołowska NAPISZ DO AUTORA

Czerwony zygzak ceglanych szczytów domu, kreślony przez cztery dachy dwuspadowe, wyróżnia się na tle typowej tradycyjnej okolicznej zabudowy. Ten dom także nawiązuje do tradycji, ale w nietuzinkowy sposób…(Projekt architekt Adrian Mania/Studiomania)

dom.jpeg
Dwuspadowość dachu wymagana przez warunki zabudowy została spotęgowana. Zróżnicowanie rozpiętości i wysokości dachów nadaje architekturze finezji. Jednak to nie tylko estetyczny fortel, ale także precyzyjne dostosowanie dachów do konkretnych pomieszczeń w domu fot. Studiomania

Konwencjonalna jest tu podstawowa forma, którą architekt wykorzystał do stworzenia bryły – archetypiczny kształt domu, dobrze znany z dziecięcych rysunków. Pomnożenie schematu i modyfikowanie przełożyło się na nowoczesność – dało zaskakująco nieschematyczny, oryginalny efekt. Autor projektu przyznaje, że zrobił kilkadziesiąt wersji dachu, zanim wybrał optymalną – najbardziej estetyczną i pasującą do funkcjonalnego planu domu.

Utworzenie frontu domu z czterech różniących się wielkością ścian szczytowych jest dynamiczne i jednocześnie harmonijne. Różnice dynamizują, a powinowactwo zmodyfikowanych zestawionych ze sobą form uspokaja kompozycję. Bryła jest tak interesująca, że nawet pozbawiona ceglanych elewacji i wykończona mniej atrakcyjnym materiałem wciąż byłaby ciekawa architektonicznie, efektowna.

Metodyczna praca nad kształtem bryły przyniosła doskonały rezultat. Analogicznie było z funkcjonalnym planem domowej przestrzeni. Cały proces projektowy polegał na skrupulatnym sprawdzaniu różnych rozwiązań. Autor projektu twierdzi, że ograniczanie ego architekta ma rzecz metodyczności gwarantuje najlepsze efekty. Prezentacja tego ...

W artykule znajdziesz:

  • historię domu, który łączy tradycyjną, ceglaną elewacją i nowoczesną, nietuzinkową bryłę
  • interesujące rozwiązania projektowe zaproponowane przez architektów
  • dużo zdjęć domu z zewnątrz oraz przepięknych wnętrz
  • rysunki rzutów poszczególnych kondygnacji
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

CZYTAJ od 4,99 zł Zaloguj się
  • Wypróbuj darmowy numer miesięcznika - 5/2018
  • KONTAKT
  • POMOC
  • FAQ
  • WARUNKI SPRZEDAŻY
  • REGULAMIN
Wydanie: Murator 6/24 Tekst Anna Okołowska Zdjęcia Studiomania Projekt architekt Adrian Mania/Studiomania
Zaloguj się lub zarejestruj, aby skomentować artykuł