Przebojowy i jego 56 wersji
Uniwersalny projekt, także dla indywidualistów
Przedstawiamy projekt, który można zrealizować bez pozwolenia na budowę. Ma tyle wariantów, że sprosta bardzo różnym inwestorskim potrzebom i oczekiwaniom. Świadczą o tym choćby ich powierzchnie użytkowe od 52 (plus poddasze do adaptacji) do blisko 100 m2 i liczba pokoi od dwóch do sześciu. Ale to nie koniec jego możliwości. Dzięki nieskomplikowanej konstrukcji przestrzeń wewnętrzna jest na tyle elastyczna, że można zaplanować indywidualny jej podział. Poza tym proponowany jest w wersji tradycyjnej i nowoczesnej. Taki jest Przebojowy – Murator A111.
Przebojowy – Murator A111
Wszystkie warianty projektu „Przebojowy” wraz ze szczegółowymi informacjami znajdziesz na tej stronie
A w tym numerze Muratora rabat aż 1000 zł na zakup projektu domu!
RABAT SPECJALNY na hasło Murator-7
RABAT 1000 zł na projekt A111 i jego warianty
Promocja limitowana - skorzystaj do 31.08.2022
ZADZWOŃ: 22 59 05 000
Nieduży, z zaskakująco dużymi możliwościami – tak można by w skrócie podsumować ten projekt. To efekt błyskotliwego zamysłu architekta. Pierwszy jego przejaw to precyzyjne skrojenie na miarę nowego polskiego prawa. Dzięki powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 dom można wybudować bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. To z pewnością skróci i ułatwi etap przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Jednak gra nie byłaby warta świeczki, gdyby nie to, jak duży potencjał może kryć dobrze zaprojektowana bryła o takiej powierzchni zabudowy. Ten projekt doskonale to pokazuje. Pokazuje coś jeszcze – to, że architektura ekonomiczna nie musi być nudna, jednowymiarowa, może być zróżnicowana stylistycznie.
Bryła optymalizowana
Ograniczenie powierzchni zabudowy domu zręcznie połączono z wysokością bryły (7,82 m nad terenem) i dużym kątem nachylenia połaci (40o) – tak, by powstała kubatura dająca pole do stworzenia niewielkiego, ale przestronnego domu – 437,69 m3. Wbrew pozorom te dwa określenia nie muszą być sprzeczne. Jak ważna jest wysokość pomieszczeń przy stosunkowo niedużej przestrzeni, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy przypomnieć, że o tym, jak odbierana jest przestrzeń, nie decydują jedynie leżące u jej podstawy metry kwadratowe, ale także wysokość wnętrza. Nabiera to szczególnego znaczenia na poddaszu ograniczonym przez skośne połacie.
W tym projekcie wysokość poddasza to aż 2,82 m. Uzyskanie takiej wartości stało się możliwe dzięki bardzo wysokiej ściance kolankowej, która ma aż 149 cm. Niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania, oprócz rozciągania przestrzeni, jest ułatwienie ekonomicznej aranżacji poddaszowych wnętrz, a to z kolei przekłada się na większe możliwości podziału planu poddasza. Jednak zaprojektowanie takiego racjonalnego – z użytkowego punktu widzenia – wnętrza domu kryje zasadzki dla proporcji bryły. Przy szerokości 6,58 m i długości budynku 10,58 m wysokość 7,82 m nie jest optymalna. Jednak można ją zoptymalizować w przemyślany sposób. Służą temu wszystkie zabiegi optycznie obniżające bryłę. A jest ich w tym projekcie kilka. Zarówno w wariantach tradycyjnych, jak i nowoczesnych można zauważyć wyraźny podział bryły na dwie kondygnacje, zaznaczony na elewacjach różnymi kolorami, materiałami czy boniowaniem. Rolę w obniżaniu odgrywają także dachy – tak tradycyjne, jak i nowoczesne. W przypadku pierwszych bryła zdaje się być niższa dzięki zasłaniającym elewację wystającym okapom i wyraźnie zarysowanym pasom podrynnowym. W przypadku nowoczesnych – przez zejście szerokim pasem materiału wykańczającego połacie na elewacje. W ten sposób dach sprawia wrażenie większego, a elewacja niższej.
Murator A111 – Przebojowy – dom (nie tylko) na trudne czasy
To, o czym do tej pory myśleliśmy raczej teoretycznie, stało się rzeczywistością. Galopujące ceny i trudności w zdobyciu materiałów budowlanych zmuszają nas do weryfikacji wielu naszych planów i marzeń. Dotyczy to również zamiarów związanych z budową własnego domu. Konieczna jest głęboka analiza naszych potrzeb i zasobów, jakie mamy, co w wielu przypadkach realizacji za dużych domów wyjdzie wszystkim na dobre. Mam nadzieję, że w trudnych wyborach projektu gotowego pomoże prezentacja domu pod nazwą,,Przebojowy”. Mówię o nim, że jest domem – nie tylko – na trudne czasy, bo uważam go za mistrza kreatywności, który sprawdzi się w każdych okolicznościach. Doskonale wpisuje się w ogarniający nas przymus i zarazem modę na oszczędzanie.
Jego powierzchnia zabudowy – do 70 m2 – pozwala na realizację bez pozwolenia na budowę. Dom ten można realizowaćetapowo: w pierwszej kolejności wykończyć parter, a poddasze zostawić na tzw. lepsze czasy. Ten niewielki budynek stwarza wiele możliwości zarówno w sposobie budowania, jak i aranżacji wnętrz. Dom jest łatwy w modyfikacji i dopasowaniu do własnych potrzeb ze względu na minimalną ilość elementów konstrukcyjnych wewnątrz bryły. Sami zobaczcie, ile można mieć do dyspozycji wariantów stworzonych w jednej przestrzeni. Pamiętajcie, że można również wymyślić własny układ pomieszczeń. W celu uniknięcia przypadkowego podnoszenia ścianki kolankowej od razu zaprojektowano ją dość wysoką. Ten zabieg pozwolił na poddaszu uzyskać funkcjonalną przestrzeń, a bryła nabrała nowoczesnych proporcji. Dodatkowo zaproponowaliśmy dwie wersje elewacji. Pierwsza prezentująca budynek o bardziej tradycyjnym wyglądzie i z dachem z okapami oraz drugą – nowoczesną, z dachem bez okapów.
I jeszcze jedna dobra wiadomość.,,Przebojowy” już niedługo będzie miał swoją wersję na wąską działkę o szerokości 13,6 m. Ten również będzie dostępny w wielu wariantach i podobnym układzie funkcjonalnym.
Możliwości i symbole
Szukając odpowiedniego planu dla swojego domu, można zestawiać zaproponowane partery z poddaszami. Symbol projektu będzie wynikiem połączenia symbolu parteru oraz symbolu poddasza, przykładowo A111+AR1. Wyjątkiem jest wybór projektu z ograniczoną aranżacją poddasza – z pokojem rekreacyjnym i łazienką albo łazienką i pralnią. Te projekty oznaczone są jedynie tym symbolem, co parter, na przykład A111, A111a, A111b, A111c. Przy każdym z tych projektów znajdziemy dwie wspomniane wersje rzutu poddasza. Uwaga! W tym artykule prezentujemy rysunki rzutów parterów i poddaszy będących składowymi projektów domów z poddaszem, w których są schody i użytkowe poddasze. Takie domy mają powierzchnię użytkową 95,3-98 m2, netto 102,4-105,3 m2.
Jeśli zależy nam na indywidualnej adaptacji górnej kondygnacji, oczywiście jest taka możliwość. Takie są projekty z dodatkowym oznaczeniem „/1”, będą to zatem: A111/1, A111a/1, A111b/1 i A111c/1. W projektach uwzględniających poddasze do adaptacji dom ma przypisaną mniejszą powierzchnię (52,3 do 53 m2 użytkową/netto), ponieważ nie zostało wliczone do niej nieużytkowe poddasze (w rzeczywistości to 50,35 m2 powierzchni użytkowej/55 m2 netto). Poza tym w projektach domów z poddaszem do adaptacji nie ma uwzględnionych schodów, jest tylko zostawione na nie miejsce i otwór w stropie umożliwiający ich zrobienie w przyszłości.
Warianty parterów
Proponowane wersje parterów mają zbliżone powierzchnie – użytkowe od 50,3 do 51 m2, netto od 51 do 51,7 m2
Jaki parter, jakie poddasze
„Przebojowy” ma cztery wersje rzutu parteru. Różnią się wielkością strefy dziennej, liczbą sypialni i tym, czy projekt przewiduje garderobę. Najprościej rzecz ujmując, można zdecydować się na parter z jedną małą lub jedną dużą sypialnią, sypialnią z garderobą lub wersję z dwoma sypialniami. Co kryje za sobą ten zgrubny podział? Na planie z małą sypialnią (9,3 m2) strefa dzienna jest największa, ma 30,5 m2, i doświetla ją najwięcej okien – trzy w części salonowej (rys. 1, ramka wyżej). W przypadku rzutu z dużą sypialnią (12,4 m2) strefa dzienna jest mniejsza – ma 25,8 m2 i mniej o jedno (wąskie) okno w części salonowej (rys. 2). W projekcie z dużą sypialnią (12,4 m2) i garderobą (3,5 m2) strefa dzienna staje się jeszcze mniejsza – ma 19,9 m2 (rys. 3).
Warianty poddaszy
Proponowane wersje poddaszy mają zbliżone powierzchnie – użytkowe od 45 do 47 m2, netto od 51,4 do 53,6 m2
Uwaga!
Plany z pokojem rekreacyjnym nie mają odrębnych symboli, oznaczane są jedynie tym samym symbolem co parter, czyli A111, A111a, A 111b, A111c. W każdym z tych projektów znajdziemy dwie wersje rzutu poddasza z pokojem rekreacyjnym
Taka sama jest w przypadku planu z dwiema sypialniami (9,3 i 6,6 m2) (rys. 4). We wszystkich wariantach planu jest dość duża łazienka (5,6 m2) z oknem i nieduża spiżarnia (0,7 m2/1,4 m2) przy schodach zabiegowych. Poddasza „Przebojowego” mają bardzo różny program funkcjonalny. Jest ich aż siedem. Najprostsze z wersji projektowych, o których już wspominaliśmy, przewidują tu przestronne pomieszczenie rekreacyjne (39,8/45,7 m2 albo 35,6/40,4 m2) z łazienką (4,5/5,3 m2) lub wersję z mniejszą przestrzenią rekreacyjną oraz łazienką (6,6/7,6 m2) i pralnią (1,5/2,2 m2) (rys. 1a i 1b, ramka obok).
Przykłady elewacji tradycyjnych (domów z okapami)
Elewacje z wyraźnie kontrastowo zaznaczonymi parterem i poddaszem. Całość kompozycji łagodzą „deski” przypominające o tradycyjnym rodowodzie projektu (na przykładzie Przebojowego – Murator A111a)
fot. www.muratorprojekty.plPozostałe warianty różnią się liczbą i wielkością sypialni – mogą być dwie lub trzy (ewentualnie z garderobą) – oraz wielkością łazienek. W zaproponowanych konfiguracjach najmniejsza łazienka (5,5/6,3 m2) występuje tylko w sytuacji, gdy na poddaszu są trzy dość duże sypialnie (dwie o powierzchniach 11,4/13,4 m2 i jedna 9,6/11,5 m2)(rys. 2, ramka wyżej). Inny wariant z taką samą liczbą mniejszych sypialni (8,2/9,7 m2, 8,7/10 m2 i 10,5/11,6 m2 + garderoba 1,8/2,6 m2) ma już nieco większą łazienkę (6,1/7,9 m2) (rys. 4). Pozostałe trzy warianty z dwiema sypialniami różnią się podziałem ich powierzchni. Jest wersja z sypialniami o takich samych powierzchniach (11,4/13,4m2 ) i dużym holem-antresolą (11,5/12,3 m2), który może przykładowo stać się wspólną bawialnią dzieci (rys. 3). Jest wersja z dwiema sypialniami z garderobami (12,5/14,6 m2 + garderoba 3,9/4,5 m2 oraz 10,5/11,6 m2 + garderoba 1,8/2,6 m2) (rys. 5). Kolejny wariant przewiduje dwie duże sypialnie (14,8/16,4 m2 oraz 13,9/16,3 m2), z których większą dodatkowo powiększa garderoba (1,8/2,6 m2) (rys. 6). Na wszystkich poddaszach dwusypialnianych są małe pralnie (1,5/2,2 m2) i duże łazienki (6,3-6,6/7,4-7,6 m2). Zaprojektowanie tylu tak zróżnicowanych poddaszy z bogatym programem funkcjonalnym było możliwe głównie dzięki dwóm wysokim ścianom szczytowym, wysokiej ściance kolankowej oraz usytuowaniu schodów zabiegowych na uboczu przy ścianie fasadowej, co pozwoliło zminimalizować powierzchnię potrzebną na komunikację. Istotną rolę w podziale przestrzeni odegrały też cztery okna na dwóch ścianach szczytowych.
Przykłady elewacji nowoczesnych (domów bez okapów)
Elewacje w cztery zdecydowanie różniące się kolorystycznie i materiałowo pasy. Tworzą je trzy odcienie szarości tynku i blachy na rąbek stojący oraz panele imitujące drewno. Modelują bryłę domu (na przykładzie Przebojowego – Murator A111)
fot. www.muratorprojekty.plWariacje, tradycja i nowoczesność
Aż 56 wariantów projektu to wynik zestawiania różnych rzutów parterów z różnymi poddaszami z uwzględnieniem bryły w wersji tradycyjnej i nowoczesnej. Gdy już wybierzemy wariant funkcjonalny projektu i opcję klasyczną lub nowoczesną, później – na etapie adaptacji albo budowy, można wybrać wersję elewacji. Może to być wersja z dowolnego wariantu albo z wybranymi samodzielnie kolorami, ale w ramach zaproponowanych w projekcie podziałów elewacji. Ciekawe i ważne jest to, że te projekty elewacyjne stopniują zarówno tradycyjność, jak i nowoczesność architektury. I tak wśród tradycyjnych (z okapami) najbardziej do przeszłości nawiązuje ta, w której zastosowano najwięcej oblicówki imitującej drewniane deski. Z kolei najmniej tradycyjna spośród brył z okapami jest ta z tynkiem imitującym beton i „drewnem” zastosowanym symbolicznie jedynie w pasach przyokiennych, i to nie na wszystkich elewacjach. Nowoczesność brył bezokapowych najdobitniej podkreślają ostre kontrasty na elewacjach, wyraźnie zaznaczające geometryczny charakter kompozycji. Znacznie mniej radykalne jest zastosowanie imitacji drewna, nawet mimo uwspółcześnionej formy cienkich pionowych listew.
Materiały z projektu
Ściany fundamentowe: z bloczków betonowych (C16/20 (B20)) + styropian fundamentowy grubości 15 cm; Ściany zewnętrzne: z betonu komórkowego grubości 24 cm (odmiany 600), marki M5 + styropian fasadowy grubości 15 i 17 cm. Warstwa elewacyjna z cienkowarstwowego tynku mineralnego i paneli imitujących drewno; Ściany wewnętrzne: murowane z bloczków z betonu komórkowego grubości 12 cm (odmiany 500), wykonane na zaprawie klejowej cienkowarstwowej, lekkie, grubości 12,5-20 cm z płyt gipsowo-kartonowych 2 x 1,25 cm na ruszcie systemowym grubości 7,5 cm z wypełnieniem wełną mineralną; Podłoga na gruncie: na wylewce betonowej (beton C12/15 (B15) + styropian (typ dach-podłoga grubości 15 cm) + szlichta grubości 6 cm zbrojona siatką (siatka z prętów stalowych 4,5 mm; wymiar oczek 10 x 10 cm); Strop żelbetowy: belki żelbetowe grubości 6 cm z betonu C20/25 (B25) zbrojone prętami fi 10. Na stropie żelbetowym płyty styropianu (grubości 6 cm, odmiana EPS-T, styropian akustyczny); Dach dwuspadowy: w konstrukcji drewnianej kryty dachówką ceramiczną lub blachodachówką albo panelami dachowymi na rąbek; Stolarka okienna i drzwiowa: ramy z drewna klejonego lub plastikowe. Przyjęty średni współczynnik U ≤ 0,9 W/(m2.K) (dla całego okna lub drzwi balkonowych), dla okien połaciowych współczynnik U ≤ 1,1 W/(m2.K). Okna z mikrowentylacją i nawiewnikami.